Оксана Абраменко, старша консультантка Львівської консалтингової групи

Львівська консалтингова група у вересні-жовтні 2023 року провела щорічний огляд зарплат виробничих підприємств. До проєкту долучилось 20 компаній, які працюють на заході країни, більшість з них є компаніями з іноземними інвестиціями з автомобільного та складального виробництва, металообробки, швейної та меблевої галузі та виробники упаковки і обладнання, а також компанії з харчової галузі з українським капіталом. Загалом оглядом охоплено понад 18 000 працівників компаній-учасниць.

За результатами огляду можна виділити кілька основних тенденцій.

2023 – рік зростання зарплат для всіх категорій працівників

У порівнянні з минулим роком, цьогоріч маємо значне зростання середньої нарахованої  зарплати для всіх категорій працівників – як у гривнях, так і у валюті, оскільки курс валюти практично не змінився.

Найбільше зростання відбулося для некваліфікованих робітників – в середньому на 40-43%, для кваліфікованих – на 22-25%. Для офісних спеціалістів середня зарплата зросла на 17-23%, на інженерних посадах – в середньому на 30-34%. У керівників, зарплати яких в більшості компаній були практично заморожені у 2022 році та мали зростання лише на 4-6%, 2023 року відбулося значне зростання рівня оплати – на 25-30%.

2024 рік: перегляд базових зарплат, як обов’язкова умова утримання персоналу, але торкнеться це не всіх категорій працівників

У поточному році всі компанії-учасниці дослідження здійснили або планують перегляд оплати праці. 75% планово переглядають зарплату лише один раз на рік, 20% (у 2022 році було 65%) мають плановий перегляд зарплати, однак додатково здійснювали перегляд зарплат також для певних категорій працівників, наприклад, робітників.

Базові зарплати у 2024 році продовжать зростати, однак меншими темпами, ніж минулого року, у середньому на 5-7% менше. Максимальний відсоток зростання для всіх категорій у 2024 році складе 15%, а мінімальний – лише 5-7%. Середнє значення для менеджерів та спеціалістів становить 11%, а для робітників – 12,3%.

У 2024 році 40% компаній планують збільшити зарплати лише окремій категорії працівників з найнижчим рівнем оплати праці, а саме – некваліфікованим та кваліфікованим робітникам.

Підстави для перегляду базової зарплати

Кілька років поспіль зовнішні чинники, які спонукають компанії до перегляду оплати праці, залишаються незмінними. Однак за останні 15 місяців до інфляції, яку роботодавці намагаються наздогнати, додався ще один чинник – ринок праці у сфері виробництва знову став належати пошукачам. На певних посадах маємо співвідношення 2-3 вакансії на одного пошукача. Відповідно, зростання конкуренції за персонал часто спонукає компанії здійснювати перегляд оплати праці до ринкового рівня для залучення кадрів з ринку та утримання власних працівників.

Преміювання як ефективний метод оцінки та визнання індивідуальних досягнень як менеджерів, так і робітників

Робітники найчастіше отримують преміальні за досягнення показників продуктивності та якості в 90-95% компаній. Половина опитаних компаній виплачують премії за відсутність абсентизму на робочому місці, ініціативність та пропозиції раціоналізаторських ідей.

80% компаній практикують преміювання менеджерів та спеціалістів на підставі досягнення KPI, а 50% компаній преміюють дану категорію працівників за результатами виконання плану компанією в цілому.

У дослідженні за 2022 рік всі компаній виплачували преміальні робітникам та працівникам відділу якості. У 2023 році всі швейні та меблеві виробничі компанії-учасники опитування виплачують преміальні швачкам та контролерам якості. Лише 60-85% представників інших галузей, а саме автомобільної та металообробки, виплачують преміальні працівникам усіх підрозділів, зазначеним у статистиці.

Розмір преміальних у загальній компенсації кваліфікованих та некваліфікованих робітників на виробництві відрізняється від галузі до галузі:

  • Оператори та кваліфіковані робітники в середньому отримують від 15% до 55% у вигляді преміальних до основної зарплати.
  • Преміальні швачок зросли до 115-120% на противагу 54-65% минулого року.
  • Некваліфіковані працівники металообробної галузі можуть отримувати від 40% до 70% преміальних, як і водії автонавантажувачів.
  • Спеціалісти в середньому отримують 25% преміальних до основної зарплати. 
  • Мінімальну перемінну частину – 8-15% – найчастіше отримують спеціалісти відділу бухгалтерії та управління персоналом; спеціалісти інженерного відділу – від 15% до 30%. А максимальну перемінну частину – понад 30-40% – отримують працівники відділів управління якістю, ЗЕД, закупок, конструктори та працівники відділу інформаційних технологій.
  • Представники торгового відділу отримують комісійні від 20% до 115% до основної зарплати.
  • Преміальна частина компенсації керівників продовжує зменшуватись і становить 8-16% на противагу 15-17% минулого року.

Компанії мають намір стабільно працювати та навіть частково зростати, щоб підтримати економічний фронт

Як зміниться чисельність персоналу в останньому кварталі 2023 року та протягом 2024 року? 

Попри нестабільну економічну ситуацію, третина компаній, як і минулого року, готові розвиватись та збільшувати чисельність персоналу. Традиційно це компанії швейної, меблевої галузі, харчової промисловості та металообробні компанії. Серед компаній, які планують скорочувати персонал, є представники автомобільної галузі та складального виробництва, виробники обладнання та упакування, а також деякі компанії з харчової галузі.

Кількість компаній, які не планують змінювати чисельність персоналу, повільно зростає вже третій рік поспіль і в порівнянні з минулим роком цей показник виріс на 10%. Планують продовжити працювати з незмінною чисельністю персоналу більша частина компаній з металообробної та автомобільної галузі, легкої промисловості та виробники обладнання.

Щодо плинності, то за три квартали 2023 року найнижчий відсоток  у компаніях з автомобільним та складальним виробництвом, а також у виробників обладнання та упаковки – в середньому 3%, а найбільша плинність – у компаніях легкої, харчової промисловості та металообробки, в середньому 8-10%.

Читайте ще: Конкурентна зарплата: що це таке та на яку суму розраховувати?