Про Budni
Наші продукти
Простими словами про трансфертне ціноутворення, команду, основні виклики у роботі та про майбутнє галузі в Україні – розповідає головний експерт з питань оподаткування та юридичних послуг EY в Україні.
Іван Яремчук, головний експерт з питань оподаткування та юридичних послуг EY в Україні
Про власний шлях у професію
Я здобув вищу освіту в КНЕУ, бакалаврат закінчив за напрямком «Міжнародна економіка і менеджмент», магістратуру – за напрямком «Міжнародний облік та аудит». Це була середина 2013 року, правила трансфертного ціноутворення (далі – ТЦ) проходили імплементацію в українське законодавство. У лютому 2014 року я приєднався до команди з трансфертного ціноутворення в іншій компанії «Великої четвірки». Взагалі, опанувати нове в Україні та перспективне у світі направлення – було дуже цікавим викликом, і я радий, що опинився у сфері ТЦ-консалтингу. Ба більше, нечастим є випадок, коли випускник університету знаходить роботу, яка майже повністю збігається з обраною спеціалізацією. У березні 2016 року я приєднався до команди EY (Ernst & Young), найсильнішої команди з ТЦ в Україні.
Що таке ТЦ простими словами?
Якщо простими словами, то ТЦ – це набір правил та методів контролю ціноутворення для протидії розмиванню оподатковуваної бази й виведенню прибутку з-під оподаткування.
В основі правил ТЦ лежить принцип «витягнутої руки». Обсяг оподатковуваного прибутку, отриманого в операціях, що потрапляють під контроль за ТЦ, відповідає принципу «витягнутої руки», якщо умови таких операцій не відрізняються від ринкових умов, які утворюються між непов’язаними особами у співставних неконтрольованих операціях. Тобто контроль за ТЦ в Україні направлений, у першу чергу, на моніторинг повноти сплати податку на прибуток у результаті здійснення операцій з нерезидентами.
Найпростішим прикладом заниження операційного прибутку компанії може бути заниження її доходів, або завищення її витрат, що призводить до недоотримання бюджетом коштів від податку на прибуток. Наприклад, коли українська компанія реалізує товар пов’язаній особі за 10 умовних одиниць, а непов’язані зіставні гравці українського ринку реалізують такий товар в діапазоні 20-30. Або навпаки, коли українська компанія придбає послуги в офшорної компанії за ціною 100 умовних одиниць, а ринковий діапазон цін за такі послуги знаходиться на рівні 30-40. При цьому на місці товарної операції або операції з послугами може бути будь-яка операція, що впливає на оподатковуваний прибуток, зокрема, операції з нематеріальними активами, фінансові операції тощо. На місці умовних одиниць може бути як ціна, так і показники рентабельності, ставки роялті, відсотки за кредитами тощо.
У разі виявлення відхилення від ринкового рівня, платник податків може або самостійно здійснити донарахування податку на прибуток на дельту відхилення від ринкового діапазону, або дочекатись, поки прийде контролюючий орган, і здійснить власне коригування, з більшими податковими наслідками, що має стимулювати платників до проведення самостійних коригувань.
З чого починається шлях ТЦ-спеціаліста? Які роботи виконують інтерни?
Зазвичай, інтерни починають свій шлях в ТЦ з базових робіт: аналіз первинних документів та фінансової звітності компаній, проведення досліджень, зокрема, пошук сайтів або бізнес-довідників компаній, аналіз зіставності їх діяльності з аналізованою компанією, проведення перевірки пов’язаності компаній. Далі початківці знайомляться зі структурою локальної документації ТЦ, починаючи з підготовки опису бізнесу компанії, аналізу індустрії, опису операцій, закінчуючи проведенням функціонального та економічного аналізу, розрахунком показників рентабельності. Також можливі роботи з перекладу та адаптації глобальних документацій, заповнення звітів на основі даних бухгалтерського обліку тощо. В основному, наша робота відбувається в Excel та Word, а також із використанням спеціалізованих баз даних Ruslana, TP Catalyst, Royalty Range, Refinitiv Eikon, Bloomberg, також ми можемо досліджувати біржові котирування на спеціальні сировинні товари.
Хто є основними клієнтами? Які послуги надаються?
Ми надаємо широкий спектр послуг, як локальному бізнесу, так і великим міжнародним групам. Якщо українська компанія, платник податку на прибуток, має транскордонні операції із пов’язаними особами поза межами України, або із резидентами країн, перелічених в спеціальних списках, то цілком можливо, що такі операції потраплять під контроль податкових органів в Україні. Зокрема, це операції з популярними у світі юрисдикціями із пониженою ставкою корпоративного податку та зі спеціальними організаційно-правовими формами, які повністю або частково звільнені від сплати корпоративного податку.
Нашими клієнтами переважно є платники податків, які генерують загальний дохід вище 150 млн грн за рік, сюди відносяться як дочірні компанії великих міжнародних груп компаній, так і локальний бізнес.
Портфель клієнтів складається із представників багатьох індустрій, зокрема, агропромислового сектору, FMCG, фармацевтики, хімічної промисловості, логістики, телекомунікацій, ІТ, медіа, енергетики, нафто-газової промисловості, будівництва, фінансово-промислових груп, страхових установ та інших індустрій.
Щойно розібрались із суттєвим впливом пандемії COVID-19 на фінансові показники компаній, з’явився новий виклик.
Наразі найголовнішим завданням усієї країни є перемога у війні з агресором. Найбільшим викликом для усього бізнесу – адаптуватись та навчитись функціонувати під час війни.
На жаль, якийсь бізнес був знищений під час війни, інший припинив діяльність через окупацію, майже кожен бізнес несе величезні витрати через вплив війни, що часто призводить до його збитковості. З формальної та фіскальної точки зору, збитковість у ТЦ – це червоний прапорець для контролюючих органів. Коли розроблялись Настанови ОЕСР щодо ТЦ, я впевнений, ніколи не передбачався вплив світової пандемії або війни на ТЦ. Чесно кажучи, я очікував деякого послаблення контролю на час війни, і перевірки, все ж, були призупинені. Однак, наприкінці 2022 року перевірки по ТЦ були поновлені, навантаження на український бізнес зросло, а війна все ще продовжується. У складні часи немає простих рішень, однак, залишається риторичне питання, чи не нашкодить надмірна фіскалізація українському бізнесу.
ТЦ в Україні постійно розвивається. Навіть в умовах війни на початок листопада 2022 року Україна приєдналася до Багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін звітами у розрізі країн. Запровадження та обмін звітами у розрізі країн передбачені положеннями Кроку 13, що є складовою частиною Мінімального стандарту Плану дій BEPS, який Україна зобов’язалася імплементувати у своє законодавство. Також, у зв’язку з активізацією перевірок, буде розвиватись судова практика по ТЦ. Тому війна війною, а розвиток ТЦ в Україні – за розкладом.
Команда напряму послуг у сфері трансфертного ціноутворення EY в Україні динамічно розвивається.
Читайте ще: Хто такий фахівець із технологічних ризиків і як ним стати?