Employer Branding Community та спільнота програмістів DOU оприлюднили результати Tech Employer Brand Research 2023 — першого в Україні дослідження впізнаваності бренду роботодавців, які активно наймають технічних фахівців.

З’ясували, що у виборі офера кандидати передусім зважають на зарплату (81%) та атмосферу в команді (70%). Далі йде можливість обирати формат роботи (68%), наявність кар’єрних перспектив (65%), проєкт та обов’язки (66%). Громадянська позиція компанії та її керівництва важлива для 57% айтівців.

Дослідження надало відповіді на питання:

 1. Що про вашу компанію думають ІТ-фахівці?
 2. Чи хотіли б вони працювати у вашій компанії?
 3. Яких фахівців приваблює ваш бренд?
 4. Чим ви відрізняєтеся від інших в очах фахівців?
 5. Що фахівці очікують від вас як роботодавця?
 6. З якими компаніями ви конкуруєте за увагу фахівців?

Каттерина Дробот

Катерина Дробот, співзасновниця Employer Branding Community, експертка з брендингу роботодавця

«Такі дослідження вкрай необхідні українському ІТ: вони допомагають компаніям краще зрозуміти ландшафт, на якому вони співіснують з іншими, вдосконалювати позицію на ринку, покращувати внутрішні та зовнішні процеси (систему бенефітів, етапи найму, комунікацію з потенційними кандидатами тощо) та актуалізувати свою пропозицію під потреби ринку. А кандидатам — краще розбиратись в екосистемі українських компаній, формувати коректний горизонт очікувань, розумітись в трендах тощо».

Методологія дослідження 

Вибірка охопила 69 ІТ-компаній та 5 271 респондента:

 • Фахівці, які працюють в IT-компаніях
(як технічні, так і нетехнічні).
 • IT-фахівці, які працюють не в IT-компаніях.
 • IT-фахівці, які втратили роботу та шукають нову
або тимчасово не працюють.
 • IT-фрилансери.
 • Фахівці, які шукають першу роботу в IT.

В опитуванні взяли участь 4 739 українських ІТ-фахівців усіх спеціалізацій, тайтлів і місць проживання, а також 532 фахівці, які шукають першу роботу в ІТ (їхні відповіді аналізували окремо). 

Основною метою дослідження стала оцінка компанії як роботодавця. Опитування було синдикативним: компанії, які оплатили участь, отримали детальний аналіз ринку та визначення зон росту власного бренду на фоні прямих та непрямих конкурентів.

Якщо ваша компанія хоче долучитись до дослідження у 2024 році, будь ласка, заповніть форму і представники Employer Branding Community з вами звʼяжуться. 

Вибір компаній для оцінювання

Кожен респондент оцінював 15 ІТ-компаній, обраних випадковим чином серед майже 70 бізнесів. Кожну компанію, яка зацікавилась дослідженням, оцінила щонайменше 1 000 ІТ-фахівців.

Результати дослідження 

Компанії, які оцінювали в межах дослідження

До загального переліку увійшли компанії з-поміж 50 найбільших ІТ-компаній України, великі продуктові та інші компанії за вибором DOU, Employer Branding Community та ІТ-компаній, зацікавлених у цьому дослідженні.

Компанії, які оцінювали в межах дослідження

Анна Великоіваненко

Анна Великоіваненко, лідерка Employer Branding Community та Employer brand and communications director в DataArt

«Мене дуже тішить, що ринок став більш збалансованим як за кількістю компаній, так і за профілями гравців: в топі стало більше різних продуктових компаній, держава стала гідним роботодавцем та вперше була розглянута в дослідженні як конкурентний гравець. Також ми розглянули компанії, які найактивніше інвестують в розвиток ринку та продовжують наймати в Україні».

Хто взяв участь у дослідженні?

Здебільшого в дослідженні взяли участь спеціалісти рівня Middle та Senior, які працюють в ІТ. Переважна більшість — розробники, QA-спеціалісти та менеджери. Приблизно однакова кількість респондентів працює в продуктових та аутсорсингових компаніях. 

Хто взяв участь у дослідженні?

15 IT-компаній з найбільшим рівнем знаності 

Кожному респонденту пропонували оцінити 15 випадково обраних ІТ-компаній. Організації з найвищим рівнем знаності однаково добре відомі як досвідченим фахівцям, так і початківцям. Також дослідники відзначають, що досвідченіші фахівці в цілому знають більше компаній, аніж менш досвідчені. Наприклад, спеціалісти рівня Senior+ у середньому знали 8 із 15 запропонованих їм компаній, Middle — 7, Junior i Trainee — 6.

15 IT-компаній з найбільшим рівнем знаності 

Рейтинг 15 IT-компаній для роботи

ІТ-фахівці оцінювали всі компанії, які вони знають чи про які чули, за бажанням працювати в них:

 • Дуже хотілося б.
 • Це непогана компанія для роботи.
 • Не знаю, не визначився.
 • Не дуже хотілося б тут працювати.
 • Нізащо не пішов би.

83% айтівців змогли обрати хоча б одну компанію з 15 запропонованих, в якій хотіли б працювати.

Катерина Андрущенко

Катерина Андрущенко, співзасновниця Employer Branding Community, Head of Employee Relations в ELEKS

«Серед наведених у списку — компанії 2 типів: продуктові та сервісні, які входять до рейтингу топ-50 ІТ-роботодавців України. Обидва типи мають системний підхід до розвитку свого бренду роботодавця, працюють як з початківцями, так і досвідченими спеціалістами, пропонують навчальні програми, розвивають ІТ-спільноти, діляться експертизою, мають сталі прояви соціально відповідального бізнесу». 

Рейтинг 15 IT-компаній для роботи

10 компаній, де найбільше хотіли б працювати

Фахівці з меншим досвідом роботи в середньому обирають більше компаній, у яких вони хотіли б працювати, ніж їхні досвідченіші колеги. Середня кількість привабливих компаній у фахівців рівня Senior+ – 2,5, Middle – 2,9, Junior i Trainee – 3,1.

Дослідники пов’язують це з тим, що досвідчені фахівці зазвичай краще обізнані про ІТ-компанії та чули більше негативних відгуків про них. Через це і називають менше привабливих для роботи компаній. 

10 компаній, де найбільше хотіли б працювати тайтли

Зірки українського ІТ

Респондентів, які обрали декілька найкращих компаній для роботи, дослідники спитали: «Якій з цих декількох компаній ви віддали б перевагу, якби отримали від них однакові офери?».

За результатами дослідження, безумовним лідером стала компанія Grammarly: 69% респондентів хотіли б тут працювати та обирають її за інноваційність, продукти та хороші відгуки. 

Intellias і SoftServe частіше сприймаються як великі компанії, про які добре відгукуються фахівці. Серед додаткових переваг Intellias — хороші зарплати, бонуси та можливість працювати віддалено. SoftServe вважають найкращим місцем, щоб навчитися нового й побудувати карʼєру.

Компанію Ajax Systems, як і Grammarly, обирають за її продукти й інноваційність.

Катерина Глухова

Катерина Глухова, Head of Employer Brand в Fozzy Group

«Найбільше ІТ-фахівці цінують майбутніх роботодавців за їхню впізнаваність на ринку, відгуки співробітників та класний продукт чи проєкт, який надає змогу зростати спеціалісту. Саме тому так важливо формувати обізнаність про продукти та «плюшки» компанії серед наявних співробітників. Саме на них як на амбасадорів бренду орієнтуватимуться кандидати, шукаючи інформацію про компанію».

Зірки українського ІТ

Як компанії приваблювати фахівців?

При виборі компанії айтівці звертають увагу на її відомість та відгуки про неї, а також на її продукти та підходи (домени, технології та інновації). Під час вибору офера найважливіший аспект для респондентів — розмір заробітної плати. Далі — команда, обовʼязки, організація роботи та карʼєрні перспективи. Громадянська позиція компанії та її керівництва важлива для 57% айтівців.

Катерина Андрущенко

Катерина Андрущенко, співзасновниця Employer Branding Community, Head of Employee Relations в ELEKS

«В часи невизначеності фінансова стабільність виходить на перший план, а карʼєрні перспективи просуваються далі у ланцюжку важливості критеріїв вибору нового роботодавця. Також показово, що для більшості респондентів важливі й цінності компанії: громадянська позиція керівників компанії, допомога Україні тощо».

Як компанії приваблювати фахівців

Висновки

Кількість айтівців в Україні зростає, проте знайти «свого» фахівця все ще складно. 

Сильний та привабливий Tech Employer бренд може стати важливим аргументом для прийняття вашого офера. 

Анна Великоіваненко

Анна Великоіваненко, лідерка Employer Branding Community та Employer brand and communications director в DataArt

«Попри те, що багато компаній сильно диверсифікували ринки праці, вийшли в нові регіони та на нові континенти за власним бажанням або за запитом клієнтів, замінити українських технічних спеціалістів виявилось нелегко. Багато ринків виявились або важкими для виходу та ефективної роботи, або мають інші стандарти, до того ж релокацією спеціалістів з України та інших країн регіону покрити потреби неможливо. Багато компаній за ці півтора року або знову відкрили найм в Україні, або працюють з клієнтами, щоб поступово цей найм повернути, попри всі ризики.

Україна посіла важливе місце в глобальному ринку технічних спеціалістів, потребу в наших спеціалістах не спиняє навіть глобальна економічна криза. Єдине, що нас сповільнює — це війна, але конкуренція за наших bad ass engineers ще попереду, тому тим, хто хоче на цьому ринку грати, треба грати в довгу. І наше дослідження в цьому допомагає».

Читайте ще: Як орієнтуватися в мінливому світі праці у 2024 році: 4 інсайти щодо залучення талантів, лідерства та культури