Про Budni
Наші продукти
Літо – гаряча пора відпусток. Проте літо 2022 відрізняється від усіх попередніх і замість того, щоб планувати відпочинок на морському узбережжі, ми не можемо спланувати найближчі вихідні та маємо лише одне бажання – вижити. Тож вирішили розібратися, чи можна брати відпустку під час воєнного стану, як і де її провести та чи на часі взагалі зараз відпочивати.
Що говорить закон?
Розпочнемо з першого питання, що тривожить українців – як взяти відпустку під час воєнного стану та чи дозволено це законом.
У мирний час працівники можуть відпочити від роботи згідно із Законом України «Про відпустки». В умовах війни з’явився ще один документ, який регулює дане питання. Це Закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», що набув чинності 24 березня.
Як і у мирний час, під час війни співробітник може взяти три види відпусток:
Проте в умовах дії воєнного стану з’явилися деякі нюанси. Наприклад, щорічна відпустка може складати не більше, як 24 календарних дні. Якщо ви думаєте, що й до війни було стільки ж, нагадаємо про деякі категорії працівників, наприклад, вчителів, що відпочивали протягом 56 днів на рік. До того ж навіть у законній щорічній відпустці роботодавець може відмовити, якщо ви, наприклад, працюєте на об’єкті критичної інфраструктури.
Також у деяких компаніях може бути обмежений термін, на який можна взяти відпустку одноразово. До прикладу, на тих таки підприємствах критичної інфраструктури можуть обмежувати тривалість відпустки на 7 днів.
Суттєвих змін зараз також зазнала відпустка без збереження заробітної плати. Якщо раніше її можна було брати не більше як на 15 днів, то зараз її тривалість необмежена.
Оформлення відпустки під час воєнного стану не змінилося. Працівник так само має погодити її з керівником, дотримуватися графіка та написати заяву у заздалегідь визначені терміни. Якщо ви змушені були евакуюватися в іншу країну, то заяву можна надіслати поштою.
Питання майже риторичне. Проте важливо розуміти, що відпочинок – це не свято у війну, це перш за все турбота про себе. Адже військові дії, страх, постійне перебування у стресі, а ще й робота в таких умовах і зі скороченим доходом – погано впливають на нашу психіку. Негативний вплив війни відчувають всі без винятку українці. Звісно, люди, які переховуються від обстрілів, потерпають більше, але не варто применшувати шкоду психологічному здоров’ю тих, хто перебуває у відносно безпечних регіонах.
Відпустка – це чудовий спосіб перезарядитися, особливо, якщо ви постійно на роботі, без вихідних, нормальної оплати та банальної подяки за свою працю. Адже отримати під час війни вигорання легше, ніж вам здається. Коли до усіх вище перерахованих проблем додасться ще вигорання, то простим відпочинком у горах вас вже не врятуєш.
Тому закликаємо не нехтувати відпочинком, брати відпустку і намагатися відновити втрачену енергію.
Звісно, найкращим варіантом для нас цього року могло б бути містечко на березі Чорного моря у Криму, проте поки реальність диктує інші умови. Тож далі пропонуємо декілька варіантів для невеликого відпочинку влітку 2022.
В умовах війни важко потурбуватися про себе і не піддаватися стресу. Відпочинок – найлегший спосіб відновити ресурс, тому не нехтуйте ним. Будьмо сильними і наближаймо перемогу всіма доступними методами.
Читайте більше за тегами: