Про Budni
Наші продукти
Катерина Бабіч,
співзасновник проекту з пошуку, оцінки та розвитку персоналу ManyHr,
спікер, автор освітніх програмСтрах старіння притаманний суспільству на різних етапах розвитку. Але XXI століття вносить корективи в розуміння багатьох процесів. Науково-технічний прогрес, разом з розвитком медицини і фармакології, дозволив збільшити показник тривалості життя. Ба більше – зросла його якість. А отже, відбувається переоцінка різних сфер. Зокрема, у працевлаштуванні.
Зрілі фахівці, маятник сприйняття і нові тренди
Роботодавці і пошукачі намагаються боротися з ейджизмом (дискримінацією за віком). Переважно це стосується ситуацій, коли на роботу не хочуть приймати людей, які переступили певну вікову межу.
Якщо згадати ситуацію, яка була на ринку праці кілька десятиліть назад, то можна відзначити іншу картину. Хоча молодих фахівців і брали на роботу, а питання їх працевлаштування вирішувалося централізовано, людині потрібно було довго працювати на свою репутацію, щоб її сприймали серйозно. Періодична зміна роботи трактувалася як легковажність і ненадійність, а поняття горизонтальної кар’єри не існувало. У нинішніх умовах все змінилося, ринок праці став більш динамічним. Але маятник сприйняття фахівців різного віку хитнувся вже в інший бік.
Якщо раніше підприємства, більшість з яких були державними, забезпечували людині можливість допрацювати до пенсії, то тепер все змінилося. По-перше, навіть на держпідприємстві високий ризик потрапити під скорочення, оскільки багато секторів економіки переживають не найкращі часи. По-друге, більшість компаній знаходиться в приватному володінні, а регулювання сфери працевлаштування значно змінилося. Отже, фахівцю 45+, який змінює роботу, буває непросто знайти своє «місце під сонцем».
Багато роботодавців вказують в описах вакансій «вік до … років». І навіть коли людина таки влаштовується на нову роботу, молодші колеги часто «наступають на хвіст». Працівник може відчувати себе незатишно в колективі, це несприятливо впливає і на мотивацію. Компаніям, які прагнуть бути перспективними, показуючи приклад високої корпоративної культури, слід викорінювати це явище.
Читайте ще: Покоління Z: як HR-ам порозумітися з цифровим поколінням
Трохи теорії і науки
Термін «ейджизм» був вперше використаний Робертом Батлером. Це вчений-геронтолог, тобто – фахівець із захворювань серед старшого віку. Саме він зміг відстежити цікаве соціальне явище на етапі переходу суспільства від індустріального до постіндустріального. Розподіл праці призвів до того, що у роботодавців з’явився більший попит на молодих і енергійних людей.
Розвиток комп’ютерних технологій «посприяв» ще одному стереотипу. Багато роботодавців почали думати, що люди 45+ менш грамотні в питаннях технологій, ніж молоде покоління. Хоча, звичайно, такі міфи не мають реальних підстав і будь-якої науково обгрунтованої статистики. Ба більше, дослідження, проведені фахівцями міжнародної консалтингової компанії McKinsey, показали, що бізнес стійкий тоді, коли колектив різноманітний в контексті віку, статі та походження.
Є багато наукових досліджень, які показують: ейджизм небезпечний для здоров’я. Це стосується як жертв, так і агресорів. Ось кілька переконливих даних:
Водночас, якщо в колективі процвітає ейджизм, від нього страждають усі. Люди, які не сприймають інших через вік, підсвідомо розуміють, що їх може чекати така ж доля. Це створює атмосферу загальної напруги, яка не може позитивно відбитися на загальній працездатності і згуртованості. Тому керівництву компаній варто докладати зусиль, щоб не допускати цих явищ.
Читайте ще: Новий тренд: сліпий найм. Як його організувати?
Щоб усім членам колективу було комфортно працювати, роботодавцю слід дбати про:
Загалом ейджизм зачіпає представників будь-якого віку. Щоб не було дискримінації молодших колег, у яких ще недостатньо досвіду, також варто докласти певних зусиль. Важливо дотримуватися таких принципів:
Ейджизм у компанії – явище, яке потрібно викорінювати, оскільки воно вносить дисгармонію і знижує показник працездатності команди.
Читайте більше за тегами: