Про Budni
Наші продукти
Визначення особистих кордонів допомагає будувати відносини з іншими людьми без шкоди для своїх інтересів. Під час порушення таких кордонів людина може відчувати гнів, сором, ніяковіння. Особисті кордони та їх відстоювання важливі як в особистому житті, так і на роботі. Зібрали поради, які допоможуть вибудувати особисті кордони та не дати іншим їх переходити. Також розповімо, чому жорсткі межі можуть навпаки — нашкодити вам та як тут витримати «золоту» середину.
Здорові особисті кордони — які вони та як їх порушують?
Здорові особисті кордони дають змогу розмежовувати ваші бажання та навʼязування інших людей. Основний показник, що їх ніхто не порушує — це внутрішнє відчуття комфорту.
Якщо мова йде про роботу, то тут основними порушниками ваших рубежів виступають колеги та керівництво. Якщо їх порушують, ви відчуваєте провину, дискомфорт, небажання йти на роботу та проявляти ініціативу.
Порушення особистих кордонів має приблизно такий вигляд: ви розумієте, що вами маніпулюють, навʼязують свою думку чи дії, яких ви насправді не бажаєте. Але у звʼязку з тим, що відмовляти не вмієте, ви обираєте тактику «промовчати та зробити», пригнічуєте свої негативні емоції. Після повторення ситуації — відчуваєте роздратування та гнів, які переходять у депресивні стани та викликають повне вигорання на роботі.
Задля внутрішнього комфорту дуже важливо відстоювати особисті кордони у всіх сферах життя.
Як відстояти особисті кордони?
- Зрозумійте мотивацію. Чому ви не можете відмовити колегам або керівнику? Хочете здаватися хорошим, прагнете допомогти іншим, плануєте показати свою перевагу над іншими у компанії тощо.
- Визначте табу. Проаналізуйте свої життєві цінності та переконання та визначте, що вам дійсно не підходить та заради чого ви ніколи не підете на компроміси. У роботі це можуть бути овертайми, праця безоплатно, відрядження тощо. Тоді ви будете чітко знати, на які прохання керівника не зможете погодитися.
- Зосередьтеся на посадових обовʼязках. Так буде простіше відмовляти колезі, який просить допомоги, а ви не встигаєте закінчити свою роботу у визначений термін. Або керівнику, який дає завдання, що зовсім не стосуються ваших безпосередніх обовʼязків.
- Проаналізуйте маніпуляції. Тут важливо розібратися, на які маніпуляції ви піддаєтеся та чому не можете відмовити в результаті. Наприклад, компліменти: не можете відмовити, бо керівник сказав, що тільки ви найкраще впораєтесь із цим завданням. Проаналізувавши, ви зрозумієте, де маніпуляція і чому її краще присікти.
- Відмовтеся. І, звісно, останнім кроком буде сама відмова. Вам потрібно переступити через себе, зібрати всю волю в кулак і таки сказати «ні».
Занадто жорсткі особисті кордони та їх шкода
Важливо не перестаратися у вибудові особистих кордонів. Занадто жорсткі межі можуть так само нашкодити вам, як повна їх відсутність.
Люди з жорсткими особистими кордонами не дають собі свободу та не показують свої почуття іншим. Також вони не гнучкі та не вміють йти на компроміси, що особливо негативно впливає на особисті відносини.
Тож занадто жорсткі особисті кордони здатні навпаки – зіпсувати ваші стосунки із зовнішнім світом, що може ще більше погіршити ваш внутрішній стан.
Однозначно особисті кордони повинні бути, і вони мають бути у всіх сферах життя: від стосунків у сімʼї до роботи. Водночас важливо залишатися гнучкими та емпатичними відносно інших людей, йти на компроміси та шукати, що робить саме вас гармонійною особистістю.
Тетяна Ковальчук, авторка медіаплатформи budni
Читайте ще: Як впоратися з вигоранням на роботі? 6 корисних порад
Читайте більше за тегами: