Станіслава Стефановська, автор книги «50 кроків до роботи. Путівник для тих, хто хоче працевлаштуватися». Консультант з питань профорієнтації, підготовки до працевлаштування, професійного та кар’єрного розвитку. Сертифікований майстер-коуч і бізнес-тренер за стандартами міжнародної організації ICU & ICTA. Психолог. З 2005 року успішно працює у сфері управління персоналом, 9 років на управлінських посадах. Тепер – Директор з персоналу компанії First Line Group. У своїй колонці розповіла про маленькі кроки, що приведуть вас до досягнення мети – отримання роботи.

Автор Станіслава Стефановська

Є особливість у деяких людей: не бажаючи того, лякати нас масштабними розмірами своїх справ. Тобто ми, дивлячись з боку на досягнення людини, уявляємо собі, що ось раз – і диво! Він успішний або супер популярний, він зробив ремонт або знайшов роботу. І виглядає це так, що чи то людина страшно везуча і з фортуною на «ти», чи то просто знає потрібних людей, або взагалі – їй просто пощастило з освітою і родичами. Оцінюючи результати інших поверхнево, ми не заглиблюємося у деталі, не проходимо з людиною шлях в «його черевиках», ми піддаємося спокусі порівняння, розчаровуємося в собі і подумки переконуємо себе: «Краще навіть не починати …». Але це не правильний шлях, тупиковий.

Всі преференції, згадані вище, навіть можуть бути частиною правди і людині дійсно в чомусь підфартило. Багато видатних особистостей скромно говорять про те, що їм «просто пощастило». Але все ж найчастіше, за всіх, навіть найвдаліших, збігів обставин, люди, які мають хороші результати у житті (у будь-якій сфері), все ж таки щось для цього робили. Як мінімум були пильні і не упускали можливості спіймати удачу за хвіст. Більшість же з них «вджобували»: хтось більше, хтось менше, але вони діяли. Багато і наполегливо, довго і цілеспрямовано, навіть помиляючись і засмучуючись, але все ж продовжували робити кроки на зустріч своїм цілям.

Маленькі кроки до працевлаштування

Одна з головних навичок, яка дозволяє домагатися бажаного – це вміння бачити посильні кроки, окреслені в короткий проміжок часу завдання, які можна зробити за один раз. Тобто, іншими словами, це мистецтво дробити мету на маленькі завдання. У книгах з тайм-менеджменту ця навичка часто згадується метафорою «з’їсти слона шматочками». Як же це зробити, на прикладі великої мети – працевлаштування?

По-перше, зрозуміти різницю між метою та завданням. Мета – більш довгострокове явище. Вона може бути пролонгована в часі від одного місяця до багатьох років. Завдання – одиниця дії.

Мета завжди складається з ряду завдань, пов’язаних між собою або послідовним, або паралельним виконанням. Тобто, наприклад, не можна спочатку відправити резюме (це завдання), а потім його створити (теж приклад завдання). Тут черговість буде від створення до відправлення. Але ось, наприклад, ми можемо одночасно виконувати завдання «підготовка резюме» і «організація фотосесії». Бо й те, й інше – процеси, і їх можна робити в один період часу.

Варто зауважити, що  за багатства нашої мови у нас не вистачає слів, які позначали б завдання, що, розбиваючись, насправді перетворюються скоріше в процес. Тобто ми часто говоримо «завдання», а маємо на увазі процес, який, своєю чергою, складається з ряду невеликих завдань. Тобто, в нашому лексиконі завдання – це і «зробити розсилку резюме» (можна реалізувати за одну годину і це дійсно завдання), і «написати резюме» (неможливо якісно виконати за один раз, в обмежений час, наприклад, за годину). А ось, завдання «написати проект резюме» або «підготувати блок «Досвід роботи» – це коректні, посильні, адекватні часовому проміжку 1-1,5 години, завдання.

По-друге, важливо виділити великі завдання, з яких буде складатися шлях до досягнення мети (ті, що вище ми визначили швидше як процеси). Наприклад, мету «працевлаштуватися» логічно розбити на три завдання:

  1. Написати резюме
  2. Знайти роботу
  3. Пройти випробувальний термін

Третій пункт рідко хто включає в ціль «працевлаштуватися», і саме тому досить часто втрачає пильність, розслабляється, перестає приділяти увагу тому, що відбувається навколо і … на жаль, провалює випробувальний термін. Але ж, по факту, тільки після його завершення стає всім і остаточно зрозуміло, що все закінчилося добре: роботодавець задоволений, співробітник – адаптувався і увійшов у продуктивний ритм роботи.

І, по-третє, наші великі завдання-процеси важливо розбити на ті самі посильні кроки, які можливо реалізувати за один проміжок часу. Тобто виділити ті самі нескладні дії, які володіють наступними характеристиками:

  • не лякають;
  • зрозуміло, як виконувати, є алгоритм, що потрібно зробити найперше, що друге, а що третє;
  • видно і зрозумілий результат, тобто очевидний підсумок завдання;
  • мотивують (зокрема тому, що «видно» результат);
  • може бути виконано в конкретний період часу без надриву;
  • вимагає зусиль і зосередженості, але людна спроможна їх виконати;
  • результат дасть матеріал і підведе до розуміння того, як виконувати наступний крок.

Написання резюме маленькими кроками

Наприклад, з яких підзадач складається завдання «Написати резюме»? Давайте підемо всередину і розберемося у «мистецтві маленьких кроків» на конкретному прикладі.

Завдання: НАПИСАТИ РЕЗЮМЕ

КРОК 1. Відповісти чесно собі на запитання: чи усвідомлюю я насправді, навіщо потрібно створювати резюме? Адже якщо ні, то і виконання буде формальним і недолугим, а швидше за все воно просто саботуватиметься.

КРОК 2. Вибрати формат резюме: Word, PDF, KeyNote тощо.

КРОК 3. Визначити для себе оптимальний розмір резюме і під час його створення пам’ятати про це.

КРОК 4. Упевнитися, що ви знаєте, яка повинна бути структура резюме. А якщо цього розуміння немає – вивчити дане питання.

КРОК 5. Зрозуміти, як ви хочете позиціювати себе. Визначитися з посадою або варіантами позицій, які вас цікавлять.

КРОК 6. Розуміти, які вимоги існують до якісної фотографії. Знати, який саме знімок ви оберете відповідно до вакансії, що вас цікавить. А в разі відсутності такої фотографії – замислитися над питанням організації фотосесії.

КРОК 7. Знати, як коректно заповнювати блок «Контактна інформація», і бути впевненим у тому, що пошта та інші посилання на ваш профіль відповідають правилам.

І так далі.

Як ми бачимо, наш великий «слон» у вигляді завдання «Написати резюме», насправді, за бажання, перетворюється в його невеликі складові, які не лякають, надихають до виконання і, найголовніше – посильні для будь-якої людини.

Людина – істота діяльна. І нам страшно не від того, що потрібно щось робити, а від того, що незрозуміло, що саме потрібно робити.

Чи можна знайти роботу, зовсім нічого не роблячи? Безумовно, ні! Але ваші дії, кроки з досягнення мети за правильного підходу, не сприйматимуться як ті, що лякають, а швидше будуть надихати вас і просувати до обраної мети.

Всім роботи! Всім професійного розвитку!

 

***

* Мистецтво маленьких кроків. Молитва Антуана де Сент-Екзюпері (1900-1944)

Господи, я прошу не про чудеса і не про міражі, а про силу кожного дня. Навчи мене мистецтва маленьких кроків.

Зроби мене спостережливим і спритним, щоб в строкатості буднів вчасно зупинятися на відкриттях і досвіді, які мене схвилювали.

Навчи мене правильно розпоряджатися часом у моєму житті. Подаруй мені тонке чуття, щоб відрізняти першорядне від другорядного. Я прошу про силу стриманості і заходи, щоб я життям не літав і не ковзав, а розумно планував протягом дня, міг би бачити вершини і дали, і хоч іноді знаходив би час для насолоди мистецтвом.

Допоможи мені зрозуміти, що мрії не можуть бути допомогою. Ні мрії про минуле, ні мрії про майбутнє. Допоможи мені бути тут і зараз і сприйняти цю хвилину як найважливішу.

Убережи мене від наївної віри, що все в житті має бути гладко. Подаруй мені чітке усвідомлення того, що складності, ураження, падіння і невдачі є лише природною складовою частиною життя, завдяки якій ми ростемо і зріємо.

Нагадуй мені, що серце часто сперечається з розумом. Пошли мені в потрібний момент когось, у кого вистачить мужності сказати мені правду, але сказати її люблячи!

Я знаю, що багато проблем вирішуються, якщо нічого не робити, так навчи мене терпіння.

Ти знаєш, як сильно ми потребуємо дружби. Дай мені бути гідним цього найпрекраснішого і ніжного Дара Долі.

Дай мені багату фантазію, щоб у потрібний момент, у потрібний час, у потрібному місці, мовчки або у розмові, подарувати комусь необхідне тепло.

Зроби мене людиною, яка вміє достукатися до тих, хто зовсім «внизу».

Убережи мене від страху пропустити щось у житті. Дай мені не те, чого я собі бажаю, а то, що мені дійсно необхідно.

Навчи мене мистецтва маленьких кроків.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!