Мене звати Євген, і я випускник Аерокосмічного факультету Київського авіаційного інституту. У 2023 році я отримав диплом бакалавра, пройшов практику, стажування, познайомився з реальними завданнями у своїй сфері. Але що далі?

Чи візьмуть мене на роботу без великого досвіду? Як компанії оцінюють студентів? Як правильно подати свої навички? Такі питання турбують багатьох студентів. В університеті ми глибоко занурюємось у технічні дисципліни, але як працює ринок праці — розуміють далеко не всі.

Саме тому у 2025 році КАІ почав співпрацю з robota.ua, щоб допомогти молоді орієнтуватися у світі вакансій і знайти свою першу роботу. Так з’явилася платформа з вакансіями для студентів.

Щоб дізнатися більше, я вирушив в офіс robota.ua, де мене зустріли експерти: Денис – IT-фахівець, який відповідає за розробку платформи, Марина, яка керує HR-відділом, і Юлія, директорка з маркетингу. Ми знайомимось, переміщаємось у затишну переговорну кімнату, я вмикаю диктофон на телефоні та починаю ставити головні питання, які хвилюють, мабуть, кожного студента.

 

Юлія Далібукмаркетинг-директорка robota.ua

– Почнемо з найважливішого: чи є наразі реальні можливості для студентів знайти роботу без досвіду? 

– Звісно. Це може бути робота, не пов’язана з майбутньою професією або така, що не потребує диплома, наприклад, у продажах або сфері обслуговування. Також стартувати можна з набуття досвіду у своїй сфері, який в майбутньому знадобиться при працевлаштуванні. Для цього ідеально підійдуть стажування, адже багато компаній використовують їх як спосіб знайти талановитих молодих спеціалістів для постійного працевлаштування. Тому успішне стажування може перерости у першу роботу.

Важливо додати, що robota.ua надає можливість обирати вакансії саме за потрібними характеристиками, зокрема можна знайти компанії, які шукають працівників без досвіду, скориставшись фільтром. 

До прикладу, я на першу роботу влаштувалась саме через стажування. Класно себе проявила серед групи стажистів (нас десь 7 було), мене взяли на постійну роботу у видавництво  спочатку працювала секретарем редакції, потім перейшла на позицію контент-менеджера.

– Повномасштабна війна дуже вплинула на український ринок праці. Якщо порівнювати з довоєнними 2020-2021 роками, ситуація для студентів стала кращою чи навпаки?

– Так, ринок праці змінився. У перші місяці повномасштабного вторгнення росії різко зріс рівень безробіття. Однак станом на грудень 2024 року цей показник знизився, хоча досі перевищує довоєнний рівень. Через мобілізацію та міграцію чималий відсоток працездатних українців та українок вибув з ринку праці, тому попит на фахівців значно зріс. Це створює нові можливості для молоді, яка готова до сучасних викликів ринку праці.

– В яких сферах зараз найлегше знайти першу роботу і де найбільше вакансій?

– За останніми даними, найбільше вакансій пропонує державний сектор та сфера роздрібної торгівлі (ритейлу). За ними йде промислово-виробнича сфера, гуртова торгівля та готельно-ресторанний бізнес. 

Кожна з цих сфер має свої плюси та мінуси. Державна служба гарантує офіційне працевлаштування, стабільний графік та гарний рядок в резюме. У торгівлі найпоширеніші вакансії для студентів – консультант, менеджер з продажу та агент клієнтської підтримки. У цій сфері дуже часто заробіток залежить від результативності праці або відпрацьованих годин, проте дуже важливо зберігати work-life balance, аби не перегоріти на самому початку. 

Також дуже популярними є креативні напрямки, дотичні до сфери торгівлі та реклами, такі як SMM, копірайтинг та дизайн. 

Денис Пісарєв, Product Manager у robota.ua

– Припустимо, я готовий до пошуку роботи. З чого краще почати? Як написати резюме, коли нічого вписувати, окрім своєї спеціальності в універі?

– Спочатку треба визначити, чого ти очікуєш від роботи: досвіду, фінансової стабільності чи кар’єрного зростання. Потім подумай, які навички можеш запропонувати роботодавцю. Нарешті, уточни для себе важливі умови – графік, оплату, формат зайнятості. Це допоможе краще зрозуміти, чим ти хочеш займатися та які вакансії тобі будуть потенційно цікаві. Вже після цього можна переходити до створення резюме.

Оскільки резюме – це перше знайомство з роботодавцем, на основі якого він складе враження про тебе як потенційного працівника, воно має бути лаконічним, якісним та інформативним. 

Найголовніші елементи резюме – це контактна інформація та опис професійного досвіду. Під час пошуку першої роботи тут можна вказати волонтерство, навчальні проєкти, твої вміння та захоплення. Крім цього, додай до резюме фотографію, інформацію про освіту (зокрема, курси і тренінги), рівень знання мов та додаткову інформацію – наприклад, наявність водійського посвідчення, особисті якості та інші деталі, що можуть зацікавити рекрутерів. 

– Щодо супровідних листів – вони дійсно комусь потрібні, чи це просто ще один спосіб «помучити» кандидата?

– Додавати супровідний лист до резюме необовʼязково. Але саме його першим бачить рекрутер, коли отримує відгук на вакансію. Це шанс вирізнитися та звернути на себе увагу, особливо, якщо лист буде оригінальним, а не шаблонним. Роботодавці розглядають резюме із супровідним листом на 30-40% частіше, ніж без нього. 

Такий лист не має чіткого стандарту, але зазвичай у ньому вказують вакансію, на яку претендує кандидат, коротко описують свій досвід та навички, що відповідають вимогам вакансії, а також пояснюють власну мотивацію та інтерес саме до цієї компанії. Звісно, не варто забувати й про структуру – привітатися на початку та висловити подяку за розгляд твоєї кандидатури в кінці. 

Марина Головко, HR-директорка robota.ua

– Чи варто йти на неоплачуване стажування? Після нього справді можна отримати роботу в компанії, чи краще одразу шукати оплачуване?

– Насамперед це залежить від кар’єрних цілей. Звісно, якщо ти перебуваєш у складній фінансовій ситуації, то витрачати час на стажування без оплати не варто. Але для майбутньої кар’єри стажування у відомій та успішній компанії несе багато плюсів. 

Ти не лише здобудеш нові навички та навчишся застосовувати теоретичні знання на практиці, а й поповниш своє портфоліо, заведеш корисні знайомства і по закінченню стажування з високою ймовірністю отримаєш роботу. Дані NACE показують, що майже 8 з 10 роботодавців пропонують роботу своїм стажистам.

– А як знайти ту саму успішну компанію та стажування, яке допоможе розпочати кар’єру?

– Не треба соромитись напряму писати в компанії, у яких ти хотів би працювати. Також багато роботодавців беруть участь у «ярмарках професій» на базі вищих навчальних закладів, і це теж чудовий спосіб знайти стажування чи першу роботу. Нарешті, ми теж можемо в цьому допомогти! Щомісяця медіаплатформа budni публікує добірку вакансій для молодих спеціалістів, і там теж можна знайти цікаві пропозиції від роботодавців.

– Що найважливіше під час першої співбесіди? Чи існують секретні прийоми, які допоможуть підвищити свої шанси, навіть якщо досвіду немає?

– Співбесіді, зазвичай, передує телефонна розмова з рекрутером. Її не варто недооцінювати, адже саме від неї залежить перехід на наступний етап – рекрутер оцінює відповідність досвіду та навичок вимогам роботодавця, вміння кандидата спілкуватися та його готовність до співпраці та можливих компромісів, а також зацікавленість кандидата працювати на конкретній посаді в цій компанії

Після першої розмови, за позитивного результату, рекрутер передасть резюме безпосередньому керівнику з короткими тезами щодо твоєї кандидатури. Якщо і керівник оцінить його позитивно, рекрутер зателефонує кандидату знову, щоб домовитися про співбесіду. Найважливіше – підготуватися до неї: дізнатися про компанію, сферу діяльності, досягнення та вимоги, а також бути готовим презентувати свої сильні сторони та навички, що можуть зацікавити роботодавця.

– Які питання найчастіше ставлять роботодавці молодим кандидатам? 

– Розглядаючи кандидатуру, керівник, скоріше за все, поцікавиться освітою, досвідом (не бійтеся розповідати про стажування чи волонтерство), а також ключовими навичками. Можуть запитати про ваші сильні та слабкі сторони, вміння працювати в команді, здатність до навчання, бажання працювати саме в цій компанії, важливі аспекти в роботі. Також роботодавець має уточнити очікування щодо зарплати, готовність до певного графіка чи відряджень.

– Просити пройти тестове завдання або випробувальний термін перед прийомом на роботу – це нормально?

– Найчастіше процес найму містить тестове завдання та/або випробувальний термін за замовчуванням. Але іноді є сенс попросити пройти тестове завдання, навіть якщо роботодавець його не пропонує. Наприклад, у творчих професіях часто потрібне портфоліо реальних кейсів і якщо його ще немає, проте ти впевнений у своїх навичках, можна запропонувати роботодавцю оцінити їх за допомогою тестового завдання. 

Якщо ти сам пропонуєш пройти тестове завдання або випробувальний період, це може показати твою впевненість у своїх силах і готовність довести свій професіоналізм. Але варто переконатися, що умови чесні та зрозумілі, і твою працю не використають безоплатно для виконання поточних завдань компанії.

 

Юлія Далібукмаркетинг-директорка robota.ua

– Як домовлятися про зарплату на першій роботі? Боюся озвучити занадто низьку зарплату, але й не хочу перегнути з очікуваннями.

– Перед співбесідою дізнайся, яка середня зарплата у цій сфері та регіоні для початківців: переглянь вакансії на сайтах із пошуку роботи, запитай знайомих з цієї галузі. Наприклад, на robota.ua є спеціальний розділ «Прозора робота», скориставшись ним, можна дізнатися середню зарплату по конкретній позиції в певному регіоні за визначений період.

Не забувай також орієнтуватися й на власні потреби. Подумай, яка сума дозволить тобі комфортно жити та покривати витрати. Врахуй перспективи – можливо, варто погодитися на нижчу стартову ставку, якщо компанія пропонує швидке кар’єрне зростання.

– Наскільки реально поєднувати навчання з роботою? Чи готові роботодавці йти назустріч студентам та пропонувати гнучкий графік?

– Звісно, багато роботодавців готові запропонувати часткову зайнятість, гнучкий графік – такий, де ти зможеш сам обирати комфортні години роботи – або ж дистанційку. Останній варіант особливо популярний у маркетингу, ІТ, креативних сферах на кшталт копірайтингу та дизайну, і, що важливо, дозволить заощадити час на дорогу та вбереже від труднощів з транспортом під час повітряної тривоги. 

Якщо ж тобі більше подобається сфера обслуговування, ритейл або організація подій, там часто потрібні працівники на вихідні та вечірні зміни. Але не займай увесь вільний час роботою й не забувай про відпочинок!

Денис Пісарєв, Product Manager у robota.ua

– Ще одне питання, яке мене дуже хвилює – безпека. Чи безпечно залишати контакти у відкритому доступі на сайтах? Як не натрапити на шахраїв під час пошуку роботи?  

– Публікація даних у відкритому доступі й справді несе певні ризики. Пожвавлення шахраїв та скамерів на й без того складному ринку праці створює чимало проблем. 

Ми в robota.ua бачимо це, тож вдосконалили систему безпеки, аби захистити кандидатів від шахрайства та небажаної уваги. Тепер можна приховати свій номер телефону або навіть усі особисті дані, лишивши видимими лише свою освіту та досвід роботи. 

Також ми впровадили три рівні захисту, включно з ретельнішою перевіркою компаній під час реєстрації та автоматичними алгоритмами Anti-Fraud, які виявляють та блокують підозрілу активність роботодавців. 

Уявімо, що я все ж натрапив на шахраїв. Як під час співбесіди зрозуміти, що щось іде не так? На які основні «червоні прапорці» варто звертати увагу?

  • Варто насторожитися, якщо тобі не називають компанію або розмито посилаються на «знайшли ваше резюме». Надійні роботодавці зазвичай працюють із відгуками кандидатів, а не випадковими пошуками. 
  • Винятки є, тож будь уважним до інших ознак, таких як вкрай прискорена процедура найму. Якщо тебе беруть на роботу одразу після співбесіди без тестового завдання чи перевірки навичок, це може свідчити про високу плинність кадрів через погані умови праці чи навіть незаконну діяльність. 
  • Ще одна ознака – нереально високі зарплати, особливо у вакансіях без чітких обов’язків. Якщо вам пропонують $1 500 за «просто спілкування», швидше за все, це шахрайство.
  • Неофіційне працевлаштування – точно «червоний прапорець». За ним стоїть відсутність соціального захисту, можливі затримки зарплати та зловживання робочим часом.
  • Крім того, роботодавець має знати робочий графік працівника: кількість робочих годин та днів, необхідність відряджень тощо. Запитуй про ці деталі та як оплачується й чи заохочується понаднормова робота. Якщо не почуєш чітких відповідей – це сигнал.
  • І, звісно, особливо це стосується молодих жінок: якщо просять залишити номер телефону, паспорт або наполягають на зустрічі у підозрілому місці, треба відмовитися.

У разі, якщо щось із переліченого вище трапилось тобі на співбесіді на вакансію, яка опублікована на robota.ua, можеш звернутися до нашої служби підтримки й повідомити про небезпечних і ненадійних роботодавців. 

Пам’ятай, на співбесіді не тільки обирають тебе, а й ти обираєш роботодавця. Дізнайся якомога більше про компанію, щоб потім не шкодувати про своє рішення.

Дякую вам за поради та корисну інформацію! Ця розмова допомогла мені зрозуміти: пошук першої роботи – це виклик, але можливостей значно більше, ніж здається. Важливо не боятися пробувати, навчатися та ставити правильні запитання. Навіть якщо ви ще не впевнені у своїй професії – це не вирок. Головне – почати, отримати досвід і бути відкритими до нових можливостей.

Сподіваюся, цей матеріал допоможе тим, хто також шукає свій кар’єрний шлях.

Читайте ще: Як знайти роботу ще під час навчання? robota.ua та Київський авіаційний інститут запустили платформу з вакансіями для студентів