Про Budni
Наші продукти
Алеся Павлинська,
радниця практик трудового та корпоративного права, M&A АО «Арцінгер»Ксенія Лотош,
юристка практики трудового права АО «Арцінгер»Одна з найбільш обговорюваних новин грудня 2021 року – Наказ Міноборони про перелік професій і спеціальностей, представниці яких повинні стати на військовий облік. І хоча ця тема викликала чималий переполох саме під кінець року, зауважимо, що загалом зміни до законодавства, які передбачали розширення відповідного переліку професій і спеціальностей жінок, сталися набагато раніше – ще у квітні минулого року.
Зокрема, Законом було введено правило про те, що жінки, які працюють за спеціальністю та/або професією, спорідненою з відповідною військово-обліковою спеціальністю відповідно до переліку, який має затвердити Міноборони, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних. Втім, навесні минулого року особливої уваги цей Закон не отримав, а от зараз вже сам Наказ Міноборони спільнота активно просить скасувати (зокрема, відповідна петиція вже 27 грудня 2021 р. набрала необхідну кількість голосів). Водночас у парламенті зареєстровано новий законопроєкт про добровільний військовий облік жінок (крім медичних спеціальностей), а представники влади обіцяють скоротити список, затверджений Наказом Міноборони.
Однак поки що як Закон, так і Наказ лишаються чинними, тому ми пропонуємо розібратися, на що жінкам слід відтепер звертати увагу.
Стати на військовий облік – що це означає?
Вимога стати на військовий облік викликала занепокоєння у багатьох жінок, однак радимо спершу розібратись, що саме дійсно відбуватиметься. Представники влади під час брифінгу командування Сухопутних військ 23 грудня 2021 р. запевнили, що взяття на військовий облік не означає, що працівниці дійсно будуть призвані на військову службу у майбутньому.
Наразі введення військового обліку для жінок необхідне лише для збору інформації про наявний потенціал/ресурс країни.
Хто повинен стати на облік?
Згідно зі статтею 28 Закону, жінки відповідних спеціальностей/професій віком від 18 до 60 р., які є придатними проходити військову службу за станом здоров’я, зобов’язані стати на військовий облік.
Наказом визначається, які саме спеціальності/професії повинні мати жінки для виникнення обов’язку стати на військовий облік. І хоча навряд чи більшість із перерахованих у Наказі спеціальностей чи професій будуть дійсно залучені ЗСУ, вказані вимоги є обов’язковими.
Зокрема, перелік визначає значний список спеціальностей, що покривають сотні професій працівниць. Серед них і ті, що дійсно мають значення при військових діях (наприклад, медичні), так і ті, що взагалі, здавалося б, не мають жодного відношення до військової справи (наприклад, бухгалтери, юристи, секретарі та друкарки, фотографи, працівники готельно-ресторанної справи та видавництв і поліграфії тощо).
Як ми вже вказували, представники влади обіцяли скоротити вказаний перелік, однак відповідний проєкт нового наказу чи змін до чинного поки що опубліковано не було. Тому радимо ретельно перевіряти сам Наказ, щоб уникнути непорозумінь.
Як стати на військовий облік жінкам?
Наразі відсутня сама процедура та конкретні пояснення щодо реєстрації/взяття на облік жінок вказаних професій, однак представники влади під час згаданого брифінгу оголосили, що порядок взяття на військовий облік жінок не буде значно відрізнятись від порядку, що діє для чоловіків, і має бути затверджений вже найближчим часом.
У випадку, якщо жінка працює за відповідною професією/спеціальністю, вона має відвідати територіальний центр комплектування та соцпідтримки за місцем реєстрації місця проживання.
За його направленням жінка має пройти медогляд і лише у разі, якщо її визнають такою, яка може проходити військову службу за станом здоров’я, стати на облік.
Зауважимо, що вимога про військовий облік згідно з ч. 5 ст. 34 Закону стосується лише роботодавців (юридичних осіб, установ, закладів, організацій, але не ФОП чи фізичних осіб) та працівниць. Тобто, жінки, які працюють за цивільно-правовими договорами, або жінки-ФОП не підпадають під вказані вимоги.
Які документи потрібно подати?
Оскільки наразі відсутній конкретний затверджений порядок постановки жінок на військовий облік, то відсутній і перелік необхідних документів. Втім вже наразі можна припустити, що знадобляться такі ж документи, як і при звичайній процедурі постановки на облік чоловіків з деякими можливими змінами:
Оскільки наразі відсутній конкретний затверджений порядок постановки жінок на військовий облік, наразі можливість це зробити онлайн чи не за місцем реєстрації не передбачена. Однак представники влади під час згаданого брифінгу оголосили, що планується розробка функції у застосунку «Дія» для зміни військкомату онлайн (якщо змінено місце реєстрації). Проте навряд чи вся процедура буде відбуватись онлайн – особиста присутність під час медогляду та постановки на облік у військкоматі буде все одно необхідна.
За інформацією, що була озвучена під час згаданого брифінгу, жінки, що відповідають вказаним вище критеріям, мають стати на військовий облік до кінця цього року. Однак на законодавчому рівні поки що це правило не відображено, а норми КУпАП про штрафи (про які пишемо далі) вже набули чинності.
Законом було внесено зміни до статей 210, 210-1 та 211 КУпАП, якими з квітня 2021 р. передбачені санкції за порушення обов’язків щодо військового обліку – як для працедавців, так і самих працівників.
Відтак до посадових осіб роботодавців за порушення законодавства, що стосується оборони, мобілізаційної підготовки та мобілізації під час особливого періоду (що діє наразі) може застосовуватись штраф у розмірі від 300 до 500 НМДГ (від 5 100 грн до 8 500 грн).
Також порушення правил ведення військового обліку може бути визнане «іншим порушенням законодавства про працю», за що на роботодавця може бути накладено фінансовий штраф у розмірі однієї мінімальної заробітної плати (наразі – 6 500 грн) відповідно до абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП, а на його посадових осіб – адміністративний штраф відповідно до ст. 41 КУпАП у розмірі від 30 до 100 НМДГ (від 510 грн до 1 700 грн).
На самих працівниць штраф накладається лише за порушення правил військового обліку – в особливий період його розмір складає від 50 до 100 НМДГ (від 850 до 1 700 грн).
Втім варто зазначити, що за роз’ясненнями представників ЗСУ під час вже згаданого брифінгу 23 грудня 2021 р., санкції до роботодавців та працівниць не застосовуватимуться до кінця 2022 р. Однак відповідне звільнення від штрафу у 2022 році законодавством чітко не передбачено.
Відтепер роботодавці (крім ФОП та фізичних осіб) мають уважніше перевіряти документи кандидатів при оформленні їх у штат. Зокрема, при працевлаштуванні жінок необхідно запитувати, чи є в них військово-облікові документи відповідно до ч. 2 ст. 24 КЗпП та вести облік згідно з Типовою формою.
Також нові норми збільшать обсяг роботи для працівників, відповідальних за ведення військового обліку в організаціях.
Наразі складно поки що говорити про те, які ще виклики чекають попереду на працівниць та роботодавців у питанні військового обліку жінок, адже досі відсутній чіткий порядок постановки працівниць на облік, про який неодноразово згадували представники влади у своїх виступах чи публікаціях. Тому наразі очікуємо затвердження відповідних підзаконних актів, які, сподіваємось, не створять додаткових складнощів жінкам.
Від редакції
Останні новини щодо військового обліку жінок читайте в матеріалі.
Читайте більше за тегами: