Про Budni
Наші продукти
На початку осені Львівська консалтингова група провела річний Огляд зарплат виробничих підприємств Західного регіону. Учасниками дослідження стали 18 компаній з Львівської, Волинської, Івано-Франківської, Тернопільської областей; загальна кількість працівників цих компаній склала близько 21 000.
78% учасників дослідження є компаніями з іноземними інвестиціями автомобільної та легкої промисловості, переробки деревини та виробництва упаковки, інші учасники – компанії з українським капіталом, здебільшого з харчової галузі.
Предметом дослідження цьогорічного огляду стали актуальні зарплати та прогнозовані базові зарплати на 2021 рік, компенсації та пільги для всіх рівнів працівників сфери виробництва та інженерії, контролю якості, постачання та логістики, фінансів, HR, ІТ та адміністративного відділу.
1. Зростання зарплат у порівнянні з минулим роком
Висока конкуренція за працівників на внутрішньому та зовнішньому ринках, зокрема з іноземними роботодавцями, вже кілька років сприяє зростанню рівня оплати робітників. Однак 2020 рік є особливим. Через бажання утримати персонал та привабити потенційних працівників з числа вчорашніх трудових мігрантів, які повернулись додому, компанії значно скорегували свої системи компенсації.
Оплата робітників без кваліфікації та з низькою кваліфікацією зросла мінімум на 12%, а максимум на 23-25%. Наприклад, у 2019 р. нижня границя середньої зарплатної вилки робітника становила 8683 грн, а зараз 10950 грн (брутто).
А от для кваліфікованих робітників зростання ставок відбулось лише на відсоток інфляції, однак зросла преміальна частина.
Відбулося зростання рівнів оплати праці представників відділів фінансів та бухгалтерії. У порівнянні з минулим роком їх загальна компенсація виросла на 13-16%. Наприклад, медіана середньої зарплатної вилки «бухгалтера на ділянку» з досвідом роботи 3 роки зараз становить 15000-17000 грн (брутто).
Читайте ще: Як підтримувати кандидата протягом усього рекрутмент-процесу: 5 етапів
У загальній компенсації змінна частина почала зростати, оскільки компанії знову платять за результат. Враховують індивідуальні досягнення спеціалістів і менеджерів, командні здобутки робітників і фахівців окремих підрозділів, наприклад, відділу продажу.
Минулого року змінна частина (преміальні) спеціалістів (логістів, інженерів, закупівельників) становила в середньому 18-21% загальної компенсації, а у 2020 р. уже становить 25-30%. Преміальна частина компенсації кваліфікованих робітників, наприклад, швачок, зараз може досягати і 45-50%, а минулого року становила лише 20-35%.
У 2020 році компанії досить обережні у своїх планах щодо зміни чисельності персоналу, тому більшість компаній не будуть активно зростати.
Більшість компаній, а це 61% з автомобільної, харчової та переробної галузей планують продовжити працювати зі сталою кількістю працівників.
Тенденція до збільшення кількості персоналу зберігається в компаніях легкої промисловості, які не припиняли працювати під час весняного локдауну, а деякі з них навіть перепрофілювались на засоби медичної сфери та набирали персонал на цей період.
У порівнянні з минулим роком удвічі (з 15% до 28%) збільшилась кількість компаній, які планують скорочувати персонал. Серед них представники деревообробної галузі, виробництва упаковки та деякі складальні виробництва автомобільної галузі.
У період першого локдауну вимушений простій місцевих виробництв через зупинку європейських заводів мав певні наслідки для представників автомобільних компаній. Саме в цій галузі змінилась кількість інженерів та рівень їх оплати.
Наприклад, скоротилась кількість висококваліфікованих інженерів з високим рівнем оплати, водночас збільшився штат інженерів нижчої кваліфікації з невеликим досвідом роботи. Змінився і рівень оплати інженерів з досвідом роботи від 3-5 років. Наприклад, нижня границя середньої зарплатної вилки на інженерній посаді тепер становить 15 200 грн, а в минулому році була майже 17 000 грн.
Інша ситуація в харчовій галузі. Виробники продуктів щоденного споживання цього року не зупинялись у період карантину та планують і надалі працювати, зберігаючи працівників на інженерних посад. Рівень оплати праці інженерів-технологів у цій галузі у порівнянні з минулим роком виріс на 12% і становить в середньому 21 000 грн.
Читайте ще: Робіть навпаки: 6 класичних помилок рекрутера
Зарплати топ-менеджерів були заморожені з початком локдауну, в деяких галузях відбулося просідання оплати на 20%. Протягом останніх двох кварталів спостерігаємо досить повільне зростання зарплат топ-менеджерів. Однак до рівня минулого року доросла лише зарплата у сфері бухгалтерії та логістики, яка відповідно становить 43 000 грн і 52 000 грн.
Порівняння середньої місячної зарплати (медіани) (в $) вищої управлінської ланки виробничих підприємств Західного регіону України (відповідно до офіційного курсу валют 2020 (28,58))
Однак очікування топ-менеджерів зростають швидше, ніж пропозиції роботодавців, тому зараз між ними може бути розрив до 23-30%. Чи готові до цього роботодавці та як це змінить ринок, буде видно в наступному кварталі.
У 2020 р. трохи більше компаній здійснили плановий перегляд зарплати для всіх категорій працівників; на 2021 рік такі плани мають вже 83% опитаних компаній. Однак лише 40% компаній планують переглядати оплату раз на рік, а решта готова переглядати зарплату частіше, ніж двічі на рік, переважно це стосується ключових посад.
Базові зарплати у 2021 р. продовжать зростати, як і в минулі роки; перегляд у сторону збільшення планується в середньому на 11%. Мінімальний рівень зростання для менеджерів та спеціалістів планується в межах 5%, а максимальний до 15%. Оплата праці робітників у 2021 р. зростатиме повільнішими темпами в порівнянні з минулим роком, мінімально будуть переглядати зарплату на 6%, а максимально можливе підняття на 20%.
Можливий новий локдаун буде мати вплив на рівень оплати праці на виробництвах Західного регіону: ми побачимо результати в першому та другому кварталах 2021 р. Зниження рівня трудової міграції та зростання кількості пошукачів роботи на ринку може сповільнити ріст зарплат, який уже став трендом.
Оксана Абраменко, партнер Львівської консалтингової групи
Читайте більше за тегами: