У вас є питання про працевлаштування, зарплату, атестацію, звільнення або дискримінацію на роботі? Ви вважаєте, що роботодавець порушує ваші права? Або навпаки – не впевнені, чи законні ваші вчинки стосовно компанії?

Редакція The Point продовжує рубрику «Запитайте юриста». В коментарях до кожного матеріалу ви можете поставити запитання, пов’язані зі своїми робочими справами та обов’язками. І ми попросимо експертів – головних спеціалістів у сфері трудового права, роз’яснити спірні моменти.

«Навчаюся на третьому курсі в університеті. На період літніх канікул вирішив влаштуватися на роботу. Чи має право компанія працевлаштовувати студента денної форми на повний робочий день? Які гарантії передбачені мені законом? Як розраховуватиметься стаж в університеті та нараховуватиметься заробітна плата?», – на запитання читача відповідає експерт.

юрист

Юрій Векленко, юрист юридичної фірми «Анте»

Праця студентів

Відповідно до ст. 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору з роботодавцем (ч. 2 ст. 2 Кодексу законів про працю (далі – «КЗпП»).

Трудовий договір є угодою між працівником і роботодавцем, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену договором, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядку, а роботодавець зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи (ч. 1 ст. 21 КЗпП).

Оскільки студент під час навчання не укладає трудовий договір з навчальним закладом, то між ним і ВНЗ не виникають трудові відносини. Робота за трудовим договором студентів денної форми навчання не є сумісництвом і оплачується на загальних підставах (Лист Мінсоцполітики від 25.05.2015 № 198/06/186-15). Трудовим законодавством не передбачено обмежень щодо поєднання студентами вишів роботи і навчання. Тому підприємство має право приймати на роботу таких працівників, у тому числі й на умовах повного робочого дня (Лист Мінсоцполітики від 25.07.2014 № 301/13/116-14).

Таким чином, студент може працевлаштуватися у будь-яку компанію, як під час канікул, так і під час навчального процесу на загальних підставах. Наявність у студента роботи не впливає на нарахування стипендії.

Під час працевлаштування студенту необхідно надати роботодавцеві паспорт, ідентифікаційний код та трудову книжку. Якщо особа працевлаштовується вперше, то вона повинна надати незаповнену трудову книжку. Заповнює трудову книжку роботодавець.

Гарантії, передбачені законом

Якщо з документами все гаразд, наступним кроком є підписання трудового договору. Саме цьому документу варто приділити найбільшу увагу.

Законом передбачені загальні гарантії, наприклад:

  • тривалість робочого тижня (не більше 40 годин) (ст. 50 КЗпП);
  • виплата лікарняних по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві (п. 1. ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»);
  • необхідність забезпечення роботодавцем належних умов праці (ст. 153 КЗпП);
  • тривалість відпустки (24 календарних днів за відпрацьований робочий рік) (ч. 1 ст. 75 КЗпП);
  • умови звільнення (ст. 36, 38, 39, 40, 41 КЗпП).

Трудовим договором можна передбачити ці та інші гарантії більш детально:

  • режим роботи, що актуально для студента у зв’язку з навчанням. Студент може працювати як на умовах повного робочого дня (вісім годин на день), так і неповного. При цьому заробітна плата нараховуватиметься пропорційно відпрацьованому робочого часу (ч. 2 ст. 56 КЗпП);
  • розмір заробітної плати (виплачується не рідше двох разів на місяць (ч. 1 ст. 115 КЗпП). Мінімальна заробітна плата на 2019 рік – 4 173 грн);
  • порядок надання відпустки (у перший рік роботи надається не раніше, ніж через шість місяців безперервної роботи (ч. 1 ст. 79 КЗпП);
  • місце роботи та умови праці;
  • тривалість трудового договору (строковий; безстроковий; на час виконання конкретної роботи);
  • інші аспекти майбутньої роботи.

Страховий стаж

Навчання в університеті не вважається роботою, як було зазначено вище, та не зараховується до страхового стажу. Проте до страхового стажу зараховується робота за трудовим договором під час навчання (ст. 12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

Інші статті у рубриці:

Запитайте юриста: як захистити свої права, якщо вас дискримінують при прийомі на роботу?

Спросите юриста: что важно знать сотрудникам о проведении оценки и аттестации?

Спросите юриста: какие права есть у работников на испытательном сроке?

Запитайте юриста: правила надання щорічних відпусток