DawidSeifert_photoДля чого ви організовуєте Симпозіум в Києві?

Організовуючи симпозіум, з одного боку, ми хочемо співпрацювати з місцевими агенціями працевлаштування, з іншого боку, ми хочемо надати інформацію про зміни в правилах, які вступають в силу з 1 січня 2017 року у зв’язку із візовими процедурами. Ми хочемо, аби наші колеги з України не покладалися лише на інформацію “десь почуту”. Ми хочемо показати – як ця процедура буде реалізовуватися в наступному році.

Скільки працівників з України потребують ваші фірми і з якою компетенцією?

Нам потрібні як кваліфіковані працівники, так і ті, які будуть виконувати просту роботу. Постійно не вистачає персоналу, адже наш ринок дуже абсорбуючий. Ми займаємося цим бізнесом протягом вже багатьох років. Асоціації (Загальнопольський конвент агенцій праці, www.okap.org.pl) понад 11 років, а я веду діяльність вже протягом 16 років. Починав з того, що відправляв польських працівників у Нідерланди, Німеччину, Бельгію – дав понад 12000 робочих місць. Загалом, Польщу залишили близько 2 мільйонів чоловік. Тепер ми заповнюємо ці недоліки, працевлаштовуючи людей з України, Молдови, Білорусі. Не зважаючи на близько 1 млн дозволів на роботу в цьому році, в Польщі досі не вистачає персоналу.

А яка ситуація на польському ринку праці?

Ми розуміємо, що без працівників з України не буде швидкого розвитку економіки. Польський ринок праці працює як експрес-поїзд і на кінець жовтня 2016 року має статистику – 8,2% безробітних. Це кращий результат за 20 років, але в певному сенсі ці данні не є правдивими.

Як це так? Зрештою, дані з офіційних джерел, чи не так?

Так, але мусимо враховувати одну річ – близько 400 тисяч людей з України, які постійно працюють і не включаються у статистику. Якщо це врахувати – безробіття буде на рівні близько 6%. І що дуже важливо. Не дивлячись на зростаючий потік іноземців, безробіття постійно знижується, і компанії просять наступного співробітника. У зв’язку з цим ми маємо ситуацію, коли люди, які хочуть приїхати в Польщу можуть розраховувати як на роботу, так і побут. У багатьох випадках ми даємо роботу протягом тривалого часу з можливістю оселитися в Польщі.

Які зміни до правил отримання дозволів на роботу плануються з наступного року? Це буде легше чи складніше?

Найпростіший спосіб  буде для компаній, які працюють на законних підставах. Я повинен визнати, що впроваджуються нові правила, тому що було дуже багато незаконної діяльності, і ми повинні були це змінити. Це, безумовно, буде важко в адміністративному порядку, тому що довшим є період очікування та більше необхідно документів. Компанії будуть більш точно перевірені і офіційно їм може бути відмовлено у видачі дозволу на роботу в багатьох випадках. Проте, для компаній, що працюють на законних підставах і при дотриманні польських процедур, не буде заморожена їх діяльність. Звичайно ж, кандидати, які прямують для роботи, будуть більш захищеними, а зміни будуть рухатися в напрямку скасування плату за візи або пропозицію про роботу. Правила досі не прийняті польським урядом, але ми сподіваємося, що це відбудеться до 1 грудня. В зв’язку із цим у нас є шанс стати першою організацією, яка офіційно поінформує про зміни в правилах.

А якщо правила не зможуть вступити в силу?

Польща зобов’язана дотримуватися директиви ЄС. І ми вже затримуємося за строком. Штраф за кожний день прострочення у реалізації становить до 200 тис. євро. Але без огляду на покарання, ці зміни потрібні, і я не боюся, що це не станеться. Існує багато деталей, але тепер це вже на остаточному етапі.

Яким змінам ви найбільше радієте і чого ж ви боїтеся?

Запропоновано дуже гарне рішення. Наприклад, дозвіл на роботу видаватиметься тільки тоді, коли іноземець прибуває до роботодавця. Вся процедура організована таким чином, що Вам не потрібно буде звертатися до роботодавця за запрошенням, який вас запросив. Всі інформаційні системи будуть інтегровані в одну – багато установ прикордонників та агенцій з працевлаштування в консульствах.  Таким чином, на початку цього року ми маємо адміністративні труднощі.

Як ви реєструєте на симпозіум?

Запрошуємо кадрові агентства та компанії, які мають справу з обслуговуванням людей, які виїжджають за кордон прийняти участь у Симпозіумі «Легальна міграція: шанс та виклик для польського та українського ринків праці», що відбудеться 1 грудня 2016 року в Києві . Зареєструватися можна на сайті нашого партнера з України – ГО “Право Миру” – www.pravomyru.org/symposium-ua. Ми будемо сердечно вітати вас та чекати на нашому заході.

 

З повагою,

Давід Сейферт

Голова Загальнопольського конвенту агенцій праці,

Власник Кадрового агентства “Проектанти кар’єри”,

член Консультативного комітету “Свобода пересування працівників” у Брюсселі в Європейській комісії