Про Budni
Наші продукти
Велика кількість співвітчизників через воєнні дії переїхали до більш безпечних регіонів України. На новому місці вони шукають роботу. Під час воєнного стану в Україні тим працедавцям, які беруть на роботу переселенців із постраждалих регіонів запроваджена виплата 6 500 грн за кожного працевлаштованого. Ці кошти вони зможуть витратити на оплату праці таких працівників.
Експерт детально розповідає про умови та алгоритм отримання компенсації.
Сергій Сільченко,
к.ю.н., доцент кафедри трудового права Національного юридичного університету імені Я. Мудрого,
керуючий партнер АО «Роланд»Хто з роботодавців може подати заяву, щоб отримати компенсацію?
Ті з працедавців, хто працевлаштовує внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО) внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану, введеного Указом Президента України, можуть отримати компенсацію витрат на оплату праці таких осіб. Відповідний Порядок затверджено Постановою (далі – Порядок № 331).
Оскільки отримання статусу ВПО вимагає певного часу і зусиль, можливість надання компенсації допускається і щодо тих осіб, які отримали цей статус вже після працевлаштування.
Компенсацію можуть отримати самозайняті особи (ФОПи чи інші особи, які проводять незалежну професійну діяльність), а також юридичні особи (їх філії, відділення, інші відокремлені структурні підрозділи) за винятком бюджетних установ та фондів соціального страхування. Вона призначається за кожну працевлаштовану особу на умовах строкового або безстрокового трудового договору (контракту), гіг-контракту, зокрема за сумісництвом, за таких умов:
Як подати заяву на отримання компенсації: алгоритм
Порядком № 331 передбачено кілька варіантів подання заяви про призначення компенсації. Важливо, що подати її можна не раніше, ніж через 5 днів після працевлаштування ВПО.
1. У паперовій формі особисто або електронною поштою до філії Державного центру зайнятості (далі – ДЦЗ) за місцем знаходження працедавця. Для цього потрібно:
1.1. Заповнити заяву про надання компенсації за формою, затвердженою ДЦЗ. Завантажити її можна за посиланням.
1.2. Додати до заяви наступні документи:
Рішення надати або відмовити у наданні компенсації витрат ухвалює регіональний центр зайнятості протягом 5-ти днів після отримання заяви від працедавця.
2. В електронній формі через портал «Дія». Для цього потрібно:
2.1. Зареєструватися або авторизуватися на порталі в кабінеті громадянина за допомогою електронного цифрового підпису.
2.2. Портал «Дія» знайде заявника у переліку отримувачів виплат Пенсійного фонду України.
2.3. Після перевірки слід вибрати період, за який має бути нарахована компенсація, а також ввести інформацію про працевлаштовану ВПО. Якщо обирається період за другий місяць роботи ВПО, слід підтвердити подальше працевлаштування особи.
2.4. Якщо працедавець подавав заяву за перший місяць до філії ДЦЗ, під час вибору періоду отримання компенсації за дану особу за другий місяць, необхідно відповісти на таке питання та ввести інформацію про працевлаштовану ВПО. Після цього необхідно підтвердити її подальше працевлаштування.
2.5. Портал перевіряє, чи є людина в реєстрі ВПО.
2.6. Далі зазначаються дані про банківський рахунок працедавця для отримання коштів, після чого портал сформує заяву.
2.7. Сформовану заяву слід підписати електронним підписом і вона направляється автоматично до ДЦЗ.
Якщо заява подавалась через портал «Дія», то після підтвердження відомостей, наданих працедавцем, портал вносить заяву до Реєстру роботодавців – отримувачів компенсації витрат. Мінцифри щодня, окрім святкових та вихідних днів, формує цей реєстр через портал «Дія» та передає його ДЦЗ з відомостями за попередню добу. Працедавець автоматично отримує на порталі «Дія» повідомлення про результати оброблення інформації в день подання заяви чи наступного дня.
Компенсація виплачується в розмірі 6 500 грн щомісяця за кожну працевлаштовану ВПО протягом 2-х місяців з моменту працевлаштування.
Подати заяву про отримання компенсації можна через 5 днів після працевлаштування ВПО протягом воєнного стану та протягом 30 днів після його скасування або припинення.
Підставою для виплати компенсації у перший місяць буде заява, подана до філії ДЦЗ або через портал «Дія».
Для отримання компенсації другий місяць слід подати підтвердження існування трудових відносин з цією самою ВПО. Воно подається через портал «Дія» або до філії ДЦЗ.
Нині немає обмежень щодо кількості ВПО, працевлаштованих в одну компанію. Але слід мати на увазі, що особа з числа ВПО може бути працевлаштована на умовах, визначених Порядком № 331 лише один раз. Тобто звільнившись від працедавця, який отримав компенсацію за певну ВПО, наступний роботодавець вже не зможе повторно отримати компенсацію за працевлаштування цієї особи.
Читайте більше за тегами: