Про Budni
Наші продукти
Тетяна Бобриніченко,
HRM ТОВ «ЮМАГ», експертка з гендерних питаньГендерний розрив на ринку праці
Попри те, що останнім часом Україна на законодавчому рівні все більше тяжіє до забезпечення рівності прав жінок і чоловіків у всіх сферах, ситуація на ринку робочої сили залишається досить проблемною. Рівень зайнятості жінок в Україні на сьогодні, причому така тенденція характерна і для більшості інших країн світу, є набагато нижчим ніж чоловіків. Згідно з Дослідженням зайнятості та добробуту чоловіків та жінок, проведеним Info Sapiens у співпраці з Ring Ukraine, цей показник на рівні 60% (жінки) і 73% (чоловіки). Невтішним є показник і в оплаті праці, де розрив сягає близько 24% не на користь жінок.
Що ж є причиною такого дисбалансу? Адже жінки мають бажання будувати кар’єру і працюють не менше ніж чоловіки.
Причини гендерної нерівності
Насправді основна причина гендерного розриву на ринку праці криється в суспільному менталітеті та традиціях, які досі мають вплив на українців.
Насамперед стереотипне уявлення про те, що жінка як «берегиня сімейного вогнища» повинна, в першу чергу, опікуватися домашнім господарством, в той час, як чоловік – будувати кар’єру та утримувати сім’ю. Ці ролі нав’язуються з дитинства та закріплюються протягом життя. Але сучасний глобалізований та сповнений викликів світ інший. Змінилася в ньому і жінка. Вона не готова бути виключно представницею «слабкої статі». Вона хоче бути успішною в кар’єрі, фінансово незалежною, рішучою та динамічною. І це зовсім не виключає її бажання бути матір’ю і дружиною.
Українська реальність реагує на це по-іншому. Попри те, що у 2017 році на законодавчому рівні скасували перелік заборонених для жінок професій (а їх було близько 450!), неофіційно обмеження продовжують своє існування. Посилює негативний вплив і сама структура економіки та виробництва нашої країни, яка ще далека від використання високих технологій та потребує «чоловічих рук» та фізичної сили.
Досить часто, переглядаючи резюме жінок, які знаходяться в пошуку роботи, помічається в інформації наступне: «Маю двох дітей, 12 і 6 років» або «Після декретної відпустки» тощо. Жінки невипадково роблять акцент на цьому, бо знають, що для багатьох роботодавців – це менш важливо, ніж ділові та професійні якості. І досить часто відмова в оффері на роботу, причому зазвичай неприхована, у тому, що жінка має малолітніх дітей або може піти у декретну відпустку.
Роботодавців лякає перспектива частих лікарняних або інших можливих пільг, пов’язаних з материнством.
Ще більше загострила гендерну нерівність на ринку праці пандемія COVID-19. Карантинні обмеження та заборона діяльності підприємств у сфері торгівлі, культури, мистецтва, освіти, готельного бізнесу та інших, де переважно зайняті жінки, обумовили зростання кількості безробітних у цих галузях. Вимушену непрацездатність для низки жінок викликало закриття дитсадків та шкіл на період карантину. До того ж спостерігається тенденція і до зростання розриву в оплаті праці за окремими видами економічної діяльності. Причому експерти прогнозують її збереження на час дії обмежень, пов’язаних з пандемією.
В Україні рівність прав та можливостей при працевлаштуванні, просуванні по кар’єрних сходинках, підвищенні кваліфікації та оплаті праці гарантується Законом України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків». Про факт його порушення і прояви дискримінації можна повідомити:
Отримати правову консультацію та юридичний супровід з питання можна в центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги у вашому місті.
Читайте більше за тегами: