Заява працівника: аргумент чи ні?

Деякі роботодавці нехтують вимогами частини першої статті 115 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) щодо виплати заробітної плати не рідше двох разів на місяць. При цьому, аби уникнути покарання за вчинення зазначеного порушення, нерідко від працівників (за їх безпосередньою згодою або навіть ініціативою) роботодавець отримує заяву про виплату заробітної плати один раз на місяць.

Роботодавцям, які в такий спосіб порушують норми частини першої статті 115 КЗпП, слід мати на увазі, що норми зазначеної статті не містять жодної вказівки, що періодичність виплати заробітної плати залежить від волевиявлення працівників. Таким чином, наявність у роботодавця згоди працівників, навіть оформленої у вигляді особисто написаних заяв про виплату зарплати один раз на місяць, не позбавляє його від відповідальності.

Згідно з частиною четвертою статті 115 КЗпП та частиною першою статті 21 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР заробітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до її початку.

Відповідно до параграфа 2 статті 7 Конвенції № 132 «Про оплачувані відпустки» (переглянута в 1970 році), ратифікованої Законом України від 29 травня 2001 року № 2481-III, суми, що належать до виплати за час відпустки (частину), виплачуються зацікавленій особі до відпустки, якщо інше не передбачене в угоді, що стосується цієї особи і роботодавця.

Ураховуючи положення зазначеної статті Конвенції та те, що конкретний період надання щорічної відпустки або її частини узгоджується між працівником і роботодавцем, у разі потреби отримання щорічної відпустки (або її частини) у стислі терміни (у зв’язку із сімейними обставинами, станом здоров’я тощо) в заяві працівник може висловити своє бажання отримати заробітну плату за час відпустки в терміни, які він узгодив із роботодавцем.

Отже, коли відпустка надається відповідно до графіка відпусток, то заробітна плата має виплачуватися за три дні до початку відпустки. Написання ж працівником заяви про виплату зарплати пізніше чи раніше, ніж за три дні до початку відпустки, буде порушенням вимог частини четвертої статті 115 КЗпП.

І тільки у випадках, якщо працівникові надається відпустка у стислі терміни (поза графіком відпусток), заява про виплату заробітної плати в день надання відпустки чи в день наступної виплати зарплати (тобто в терміни, що порушують вимоги частини четвертої статті 115) буде мати юридичну силу.