Про Budni
Наші продукти
Дуже часто ми розмірковуємо про минуле та хвилюємось за майбутнє. Чи все так сказали та зробили? Чи жили так, як хотіли? Чи зможемо втілити свої плани, мрії? Чи будемо вільними, щасливими?
Але за такими думками ми забуваємо найголовніше — жити потрібно сьогодні, бо неможливо змінити минуле чи вплинути на майбутнє. Однак реально навчитись бути в потоці та кайфувати від того, що відбувається зараз. Щоб зрозуміти як це зробити, поспілкувалися з дипломованою психологинею та психотерапевткою — Мирославою Третяк.
Мирослава Третяк, психологиня
Стан потоку — це стан повної зосередженості на тому, що ми виконуємо (певна діяльність, робота). Він дає відчуття радості, задоволення, щастя, ейфорії та навіть екстазу. Також цей стан дарує відчуття моменту, чуття того, що ви виконуєте щось значуще.
«Найкраще розвинена ця навичка у дітей. Пригадайте, як у дитинстві ви не могли відірватись від малювання чи будь-якої іншої діяльності, не чули як батьки кличуть до столу та дуже сильно захоплювались якимось процесом. Однак з часом навичка губиться (якщо не розвивати), але наздогнати її можна у будь-якому віці.
І тільки тоді, коли ви навчитесь бути в потоці, зможете відчувати задоволення від життя, зможете розслаблятися, розвантажуватись від негативних ситуацій, менше стресувати, вам буде під силу створити щось значуще (або ж грандіозне!). Наприклад, дуже багато відомих людей під час цього стану доходили до величезних інсайтів, адже вони повністю віддавались процесу», — розповідає психологиня.
Як практично розвинути стан потоку?
- Знайдіть діяльність, на якій будете вчитися. Це може бути те, що подобається вам робити. Наприклад, слухання музики, малювання, прибирання, читання книг, приготування їжі тощо.
- Поставте мету. Для цього подумайте, до якого рівня вам би хотілося дійти у вибраній діяльності. Але цей рівень не має бути надто легким (робити те, що вже знаємо як), бо дії будуть виконуватись на автоматі, чи складним, бо будемо відволікатися на те, як правильно зробити. Рівень має бути між тим, що вміємо робити й тим, що є не зовсім легким. Наприклад, ви вибрали малювання. Пейзажі моря ви чудово малюєте, а от портрети — не вмієте. Щоб не вибирати надто складне та невідоме раніше, оберіть пейзаж, але вже не моря, а гір.
- Виділіть достатньо часу. Якщо ви вирішили тренувати цю звичку, то 15 хвилин не вистачить. На це потрібно витратити кілька годин, щоб спокійно відкласти всі справи та не турбуватись про те, що кудись спізнюєтесь чи вам негайно треба зробити якесь завдання.
- Розпочніть виконувати цю діяльність. Тут потрібно максимально зосередитись на кожній деталі вашої роботи. Якщо це малювання — відчути запах, звук, текстуру та зрештою себе. Якщо будуть приходити зайві думки — відганяйте їх і намагайтесь думати лише про процес. Для кращого результату постарайтесь організувати роботу в спокійному та тихому середовищі (затишна кімната, спокійна музика тощо).
«Також здатність бути в потоці можна пропрацьовувати за допомогою простих моментів. Наприклад, коли ви гуляєте в парку, спробуйте зосередитись на маленьких деталях: листочок, гілочка, мурашка, сонечко тощо. Спробуйте ці речі виокремити із загальної картини та відчути їх (наприклад, який запах, текстура).
Або практикуйте за допомогою свого тіла. Сівши в спокої, спробуйте відчути та думати про один палець (наприклад, про мізинець правої ноги) або свій ніс. Таким чином ви будете напрацьовувати здатність зосереджуватись на чомусь одному», — говорить Мирослава Третяк.
Не живіть минулим і не загадуйте на майбутнє. Навчіться жити сьогодні, адже тільки так ви зможете стати по-справжньому щасливими.
Марія Приходько, авторка медіаплатформи budni
Читайте ще: Як працювати з власною ресурсністю? Рекомендації від психолога
Читайте більше за тегами: