Думки експертів Катя Гончаренко редакторка напрямку пошукача

Українським законодавством передбачені такі види відповідальності: дисциплінарна, матеріальна, адміністративна, фінансова та кримінальна. На підставі результатів перевірок Держпраці до роботодавців можуть застосовувати, зокрема, фінансові санкції (штрафи) за порушення трудового законодавства. Варто зазначити, що сплата штрафу не звільняє роботодавця від усунення порушень, а до деяких працедавців замість штрафів можуть застосовуватися попередження.
І роботодавець, і працівник повинні докладати зусиль, аби уникнути та не допустити застосування фінансових санкцій, а якщо порушення виявили, то працедавець має не лише сплатити штраф, а усунути причину. У статті експертка розповідає, в яких випадках і які суми штрафів можуть застосовуватися до роботодавців за порушення норм трудового законодавства.

Наталія Жарюк, юристка АО «Юридична компанія Віннер»
Згідно зі ст. 265 Кодексу законів про працю України, з 1 січня 2025 року юридичні та фізичні особи, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в наступних випадках:
- За фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту);
- Оформлення працівника на неповний робочий час або за трудовим договором з нефіксованим робочим часом у разі фактичного виконання роботи протягом усього робочого часу, установленого на підприємстві;
- Виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків (крім випадків, якщо платником єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків є сам працівник),
передбачений штраф у десятикратному розмірі мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення, тобто станом на 1 січня 2025 року – 80 000 грн.
Водночас до юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку I-III груп, застосовується не штраф, а попередження.
Звертаємо увагу, що за повторне таке порушення протягом 2-х років з дня виявлення попереднього порушення — 30 мінімальних зарплат, тобто штраф становитиме 240 000 грн.
- Порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі тягне за собою штраф у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, тобто розмір штрафу – 24 000 грн.
- За недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці передбачений штраф у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення. В такому випадку доведеться сплатити 16 000 грн.
- За недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», передбачена відповідальність у чотирикратному розмірі мінімальної зарплати (32 000 грн).
Звертаємо увагу, що до юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку I-III груп, застосовується попередження.
- Недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні тягне за собою штраф у трикратному розмірі мінімальної зарплати (24 000 грн).
- Вчинення дій, передбачених абз. 7 ч. 2 ст. 265 КЗпП України, при проведенні перевірки з питань виявлення порушень, зазначених в абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпПУ, – у шістнадцятикратному розмірі мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, що становить 128 000 грн.
- За перевищення встановленої чинним трудовим законодавством допустимої кількості трудових договорів з нефіксованим робочим часом або ведення недостовірного обліку робочого часу працівника, який працює за трудовим договором з нефіксованим робочим часом, стосовно фактично виконуваної ним роботи настає відповідальність у вигляді штрафу в трикратному розмірі мінімальної заробітної плати (24 000 грн).
- За порушення інших вимог законодавства про працю, крім тих, що зазначені вище, настає відповідальність у вигляді штрафу розмірі мінімальної заробітної плати за кожне таке порушення, що станом на 1 січня 2025 року становить 8 000 грн (у разі повторності – у двократному розмірі мінімальної зарплати за кожне таке порушення, а саме 16 000 грн).
Варто зазначити, що у період дії воєнного стану у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк приписів про усунення порушень, виявлених під час здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю), штрафи, передбачені статтею 265 Кодексу законів про працю України, не застосовуються.
Читайте ще: Перевірки роботодавців: як війна вплинула на інспекції та які штрафи передбачені за порушення законодавства?