Про Budni
Наші продукти
Людство до всього підходить раціонально: будь-яку ситуацію ми намагаємось пояснити, будь-якій події дати логічне пояснення та знайти закономірність в зовсім, на перший погляд, різних речах. Ми створили безліч теорій мотивації, щоб зрозуміти, що ж саме спонукає людину до дій, керує її поведінкою. Але, якщо щиро, так і не винайшли універсальну формулу.
Це стосується й поняття інтелекту. Ми поєднуємо різні здібності людей, міксуємо їхні якості, намагаючись відтворити «ідеальний образ людини», але в результаті ще більше себе заплутуємо в умовностях, формулюваннях, термінології. В літературі час від часу з’являється інформація про нові види інтелекту, описуються нові підходи до цього поняття. Зробимо невеличкий екскурс.
Одним із самих найвідоміших є ментальний інтелект, або IQ. До його структури входять:
Популярними тестами для виміру рівня IQ є тест Векслера та прогресивні матриці Равена.
У 1983 році американський психолог Говард Гарднер опублікував монографію «Frames of mind», в якій виклав теорію множинного інтелекту. Згідно цієї теорії людина має низку інтелектуальних здібностей, а саме:
Якісь із цих здібностей ми проявляємо з легкістю, якісь при великих зусиллях.
Згодом ізраїльський психолог Р. Бар-Он ввів поняття «коефіцієнт емоційності» та запропонував новий тест (EQ-I) для його вимірювання. За допомогою тесту можна дослідити 5 сфер: внутрішньоособистісну, міжособистісну, сферу адаптивності, сферу управління стресом, сферу загального настрою. Загалом тест містить 16 шкал.
Читайте ще: Рекрутинг у ТікТок: чому варто спробувати?
У 1995 році вийшла книга Д.Гоулмана «Emotional Intelligence», в якій автор презентує «змішану» модель емоційного інтелекту:
Саме ця модель EI на сьогодні є найбільш популярною.
Також виділяють соціальний інтелект як сукупність здібностей, що визначають успішність соціальної взаємодії.
Американський коуч Стівен Кові описує чотири види інтелекту:
Порівняно недавно в літературі з’явилось поняття позитивного інтелекту. Зупинимось на ньому більш детально. Позитивний інтелект – це здатність думати позитивно, працювати над своїми деструктивними думками одразу ж після їхньої появи, бачити ситуацію з різних сторін, знайти прийнятне рішення.
Ширзад Чамін в однойменній книзі зазначає: «Позитивний інтелект вказує на вашу здатність контролювати свій розум і на те, наскільки його робота корисна для вас. Ось чому рівень вашого позитивного інтелекту визначає, якою мірою ви використовуєте свій істинний потенціал».
Деякі фахівці вважають його надбудовою до емоційного інтелекту. Позитивний інтелект базується на таких властивостях, як оптимізм, позитивне мислення.
PQ – коефіцієнт позитивного інтелекту. Він демонструє, скільки у відсотках часу наш мозок працює на нас, а скільки – проти. Наприклад, PQ 60% вказує, що 60% часу він є нашим союзником та 40 % – ворогом.
Читайте ще: Покоління «альфа»: якими вони будуть на ринку праці?
1. Уважно спостерігати за собою та відзначати негативні думки і почуття в момент їхньої появи
На цьому етапі ми послаблюємо «шкідників», до яких належать звички та стереотипи мислення, такі як:
2. Посилити такі свої вміння:
3. «Прокачка» позитивного інтелекту. Важливо фокусуватись на позитивних думках, змінах, подіях
Наприклад, можна вести щоденник «Що позитивного відбулось сьогодні» або «Щоденник успіху», де зазначати кожного дня свої досягнення, навіть незначні.
Яким би видом інтелекту людина не зацікавилась, важливішим є те, що вона проявила бажання вивчати та удосконалювати себе.
Надія Березова, HR-консультант, сертифікований коуч, викладач курсів HRM
Читайте більше за тегами: