Багато людей, особливо на початку кар’єри, намагаються налагодити дружні стосунки з колегами, які їм подобаються, оскільки вони тільки починають орієнтуватися в новому і незнайомому середовищі. Ще складніше сформувати справжню дружбу – ту, що триває роками. 

Протягом життя ми проводимо на роботі в середньому 90 000 годин. Щоб сформувати глибоку дружбу, потрібно від 90 до 200 годин, а опитування показують, що саме на робочому місці дорослі люди найчастіше знаходять друзів. Ба більше, наявність друзів на роботі може мотивувати і підвищувати вашу загальну залученість.

Якщо ви хочете знайти справжніх друзів на роботі, пропонуємо кілька кроків, які допоможуть розвивати таку дружбу безпечно і поступово.

Крок 1. Проявляйте свою зацікавленість

Зустрічі у великих групах та віддалена робота ускладнюють особисте знайомство з кимось. Так, ви не можете подружитися з усіма, але може бути хтось, хто виділяється серед інших як справжній потенційний друг. Пошук способів зробити так, щоб ваш потенційний друг відчув, що його «бачать», може стати першим кроком на шляху до розвитку справжньої дружби.

Представники покоління Z особливо вдячні за такі прояви, оскільки дані показують, що вони частіше, ніж працівники старшого віку, стикаються зі зниженням відчуття, що про них піклуються на роботі.

Проявляючи здоровий та доречний інтерес до свого колеги, який виходить за рамки професійної діяльності, ви можете налагодити більш глибокий зв’язок.

Порада. Подумайте, як ви можете продемонструвати справжню зацікавленість колегою. Спробуйте надіслати їй/йому повідомлення після зустрічі, щоб прокоментувати ідею, якою вона/він поділилися, або питання, яке поставив/ла групі: «Дякую, що поставили це запитання під час зустрічі. Мене цікавило те ж саме, але я надто хвилювався/лася, щоб запитати!» або «Ідея, яку ви представили, така свіжа. Ви завжди маєте справді унікальні стратегії». Ви навіть можете спробувати попросити у колеги рекомендацію: «Мені сподобалося слухати про ваш досвід вивчення … Думаю, мені потрібно глибше вивчити це питання. Можете порекомендувати, з чого почати? Які ще питання ви досліджували?».  Підтекст кожного з цих повідомлень – «Я бачу тебе і розумію».

Крок 2. Підкресліть вашу схожість

Дослідження показують, що нам подобаються люди, схожі на нас, що має назву гомофілія. Це простий, але необхідний компонент процесу пошуку друзів. У часи, коли колектив складається з представників різних поколінь, а молоді працівники є дуже взаємозалежними, корисно знайти спільні точки дотику, а потім усно визнати, що ви однакові, попри унікальні відмінності. Це може посилити почуття прихильності одне до одного. Працівники покоління Z також високо цінують відчуття близькості.

Порада. Зверніть увагу на те, як часто ви підкреслюєте відмінності зі своїм потенційним другом, нехай навіть жартома. Натомість спробуйте скористатися можливістю підкреслити те, що вас об’єднує. Це може бути що завгодно від ваших інтересів до світогляду. Не забувайте казати: «І я теж!». Можливо, ваш новий потенційний друг віддає перевагу телебаченню, а не читанню. Замість того, щоб сказати: «Я не дуже люблю дивитися телевізор», ви можете запитати про його улюблений жанр кіно. Якщо він любить дивитися історичну фантастику, а ви любите читати історичну фантастику, зосередьтеся на цьому.

Крок 3. Започаткуйте невимушений ритуал

Хоча більшість вашої взаємодії може відбуватися в колективі (спільні наради тощо), дружні стосунки можуть формуватися швидше сам на сам, коли менше впливу на вас з боку колег.

Порада. Створіть чат для двох. Якщо ви нещодавно захопилися одним і тим же реаліті-шоу, можливо, ви домовитеся про кол у понеділок вранці перед зустріччю вашої команди. Якщо ви обидва поклали око на новий бестселер, запропонуйте потенційному другові читати по кілька розділів на тиждень і обговорювати їх під час обідньої перерви.

Крок 4. Скажіть вголос про свою приязнь

Після того, як ви зблизились, визначивши спільні інтереси, наступним кроком буде просто сказати про це вголос. Нам подобаються не лише люди, які схожі на нас, але й дослідження показують, що нам подобаються люди, яким подобаємося ми.

Якщо є колега, з якою/яким вам легко і комфортно спілкуватися, дайте їй/йому про це знати.

Порада. Після того, як ви виявили ще одну спільну рису, запропонуйте щось, що вербально підтвердить цінність колеги для вас. Можете сказати щось на кшталт: «Приємно зустріти когось, хто цінує … так само, як і я», або «Без тебе робота тут була б зовсім іншою!», або «Приємно пізнати тебе таким, яким ти є, а не тільки твою роль у компанії». Підтвердження стосунків вголос зміцнює їх.

Крок 5. Проводьте час разом поза роботою

Після того, як ви встановили довіру та поступово пізнали одне одного, наступним кроком буде проведення часу разом поза роботою. Зміна середовища спілкування дозволяє людям проявитися по-новому.

Порада. Почніть з малого, запропонуйте колезі прогулятися вдвох під час обідньої перерви. Згодом ви можете повністю відійти від професійного контексту. Якщо вам захочеться, щоб проведення часу було якомога простішим, забудьте про довгі спільні поїздки на роботу, дорогі обіди тощо. Краще повечеряти в найближчому кафе одразу після роботи або зустрітися у книгарні на вихідних, щоб дізнатися, чи є у них в наявності новий бестселер. Будьте конкретними у своєму запрошенні, включаючи дату, час і тривалість, щоб збільшити шанси почути «так».

Читайте ще: 6 книг, які розпалять вашу любов до роботи