Тварини вже давно перестали бути просто домашніми улюбленцями. Сьогодні їх залучають до різних сфер діяльності, адже вони можуть діагностувати хвороби, допомагати людям з обмеженими можливостями, знаходити вибухонебезпечні предмети та заборонені речовини.

В яких сферах діяльності активно використовують працю тварин, які вимоги висувають до професійних тварин та представниками яких традиційних та незвичних професій є домашні улюбленці, – читайте у статті.

Сфери діяльності, в яких використовують працю тварин

Тварини завжди були поруч із людиною, допомагаючи в полюванні, охороні домівки та господарстві. Сьогодні ж їхня праця може застосовуватися в:

  • Терапії та реабілітаціїТварини допомагають людям з різними фізичними та психологічними проблемами. Наприклад, у США і Канаді коні сприяють розвитку соціальних навичок у дітей з аутизмом, а в аеропорту Сан-Франциско карликова свиня-терапевтка Лілу допомагає пасажирам заспокоїтися перед польотом.
  • Охороні та безпеці. Собак активно використовують для виявлення наркотиків, вибухових предметів, патрулювання територій і пошуку зниклих людей під час стихійних лих. Наприклад, у 2017 році в Австралії спеціально навчені собаки допомогли рятувальним службам знайти понад 50 людей, які зникли під час лісових пожеж.
  • Екології. Тварин активно залучають до проєктів, спрямованих на збереження навколишнього середовища. Наприклад, в Австралії за допомогою птахів (лелек, чайок тощо) відслідковують рівень забруднення повітря, а у Швеції для досліджень стану лісових екосистем залучають оленів і лосів.
  • Медицині та діагностиці. Чотирилапі друзі відіграють важливу роль у медичних дослідженнях і діагностиці. Наприклад, у Великобританії, США, Фінляндії та Японії собаки здатні виявляти рак за запахом шкіри та сечі, а також зміни рівня цукру в крові у людей з діабетом.
  • Рекламі та шоу-бізнесі. Милі котики та собаки все частіше стають зірками реклами, фільмів і телешоу. Наприклад, у США відомий кіт на прізвисько Grumpy Cat став інтернет-зіркою і навіть знімався в рекламі. Також популярним є кіт Степан, який завдяки своїм милим фотографіям став улюбленцем соцмереж.

Незвичні та традиційні професії для тварин

З розвитком технологій і зміною вимог до різних галузей, тварини все частіше освоюють такі професії:

  • Собаки-детективиУ Великобританії, Фінляндії та інших країнах чотирилапих навчають розпізнавати вірусні (наприклад, COVID-19) та бактеріальні захворювання (зокрема, туберкульоз) за запахом шкіри та поту. Також завдяки своєму винятковому нюху, собаки є незамінними помічниками у кримінальних розслідуваннях.
  • Собаки-поводирі. У багатьох країнах (США, Великобританія, Канада, Німеччина, Франція, Японія тощо) собаки допомагають людям із порушеннями зору орієнтуватися у просторі, самостійно пересуватися та виконувати повсякденні завдання.
  • Кішки-психологи. У Японії і деяких європейських країнах коти допомагають людям переживати стрес, депресію або емоційні труднощі. Також цих пухнастиків запрошують в реабілітаційні центри, лікарні, будинки для літніх людей, офісні центри тощо.
  • Бджоли-дослідники. У США та Європі науковці навчають бджіл виявляти пестициди у ґрунті та рослинах, а також розпізнавати певні хімічні речовини, небезпечні для навколишнього середовища.
  • Папуги-терапевти. У США, Великобританії, Австралії та Канаді папуги працюють в реабілітаційних центрах і допомагають людям з обмеженими можливостями (аутизм, порушення мовлення тощо) навчатися новим словам і виражати емоції. 
  • Щури-сапери. У країнах Африки, Південно-Східної Азії та Європи спеціально навчені щури допомагають знаходити міни та вибухонебезпечні предмети за запахом тротилу. Програми тренування таких гризунів розвиває організація APOPO, а найвідоміший щур-сапер Магава отримав нагороду за виявлення десятків мін у Камбоджі.

Також тварини можуть бути акторами, археологами, лісниками та навіть учасниками спортивних змагань (собачих і кінних перегонів, аджиліті тощо).

Вимоги до професійних тварин

Зі зростанням популярності професій для тварин, з’являються нові вимоги до їх підготовки. Ось основні з них:

  • Тривале навчанняБагато тварин (собаки-поводирі, собаки-детективи, коні-терапевти тощо) проходять спеціалізовані програми навчання, які можуть тривати від 6 місяців до 2 років. Вартість такої підготовки може сягати десятків тисяч доларів.
  • Сертифікація. Після закінчення навчання тварини можуть підтвердити свої знання та вміння, отримавши відповідний сертифікат (IGDF, PATH Intl тощо) або склавши спеціальні іспити. У деяких сферах без сертифікації тварина не зможе працювати офіційно.
  • Здоров’я та догляд. Тварини, які працюють, повинні мати відмінний фізичний стан та отримувати належний догляд (регулярні ветеринарні огляди, вакцинація, правильне харчування, фізична активність, комфортні умови утримання тощо).
  • Період служби. Зазвичай, кар’єра тварин триває від 6 до 10 років. Після цього їх віддають у сім’ї або залишають під опікою спеціальних організацій (центри реабілітації тварин, притулки тощо), де вони отримують необхідний догляд і комфортні умови для життя.

Ринок праці тварин стрімко розвивається. Наші чотирилапі та пернаті друзі уже не просто милі домашні улюбленці, вони – розумні та віддані помічники, які щодня роблять життя людей кращим і безпечнішим.

  Марія Приходько, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: Суспільство без графіка: як свобода від розкладу змінює ринок праці?