Самодостатність – не просто риса характеру, але й ключовий елемент успішного життя. Ми нерідко чуємо питання «Що означає бути самодостатньою людиною?» та «Як це може вплинути на роботу й особистий розвиток?». 

Щоб розібратися в цьому, ми звернулися до психологині та психотерапевтки — Мирослави Третяк. Ось деякі думки та поради з цього приводу.

«Самодостатня людина — це та, яка розуміє власну цінність і бере відповідальність за своє життя. Це зріла людина, яка не грає роль жертви чи малої дитини», — зазначає експертка.

Основною ознакою самодостатньої людини є відповідальність за власне життя.

Це означає, що людина чітко усвідомлює, що життя і все, що в ньому відбувається, залежить тільки від неї. 

«Ніхто інший їй нічим не зобовʼязаний. Якщо інші люди вирішать щось дати самодостатній людині, то вона це з вдячністю прийме та не матиме внутрішнього відчуття обовʼязку перед іншими. Самодостатня особа захищена від розчарувань і має реалістичні очікування щодо себе та навколишніх», — підкреслює психологиня. 

Як робота повʼязана із самодостатністю?

«Самореалізація та розвиток карʼєри тісно повʼязані з самодостатністю особи», — продовжує Мирослава Третяк.

Людина, яка розуміє, що вона повністю відповідальна за все, що відбувається в її житті, починає шукати інструменти, за допомогою яких можна влаштувати своє життя. Такими інструментами є робота та карʼєра. 

Така людина вибиратиме шлях роботи, який:

  • Буде подобатись.
  • Приноситиме дохід.
  • Матиме певну перспективу. 

«Самодостатньою є людина, яка прагне до чогось нового й кращого, яка постійно розвивається не через тривогу й страх втратити гроші/роботу, а через цікавість, інтерес, бажання щось створювати. Саме така особа зможе побудувати успішну карʼєру», — говорить психотерапевтка.

Важливою ознакою самодостатньої людини є створення та підтримка балансу в житті. 

«Самодостатня особа — не завжди та, яка розвивається суто в карʼєрі. Так, ця людина змогла чогось досягнути, проте якщо в неї немає балансу в житті або вона в інших життєвих ролях виступає жертвою чи тираном, то вона не може бути самодостатньою», — говорить Мирослава.

Як стати самодостатньою людиною? 

Навчіться піклуватися про себе

У дорослих людей є все для того, щоб обслуговувати та піклуватися про себе самостійно (на роботі та в побуті).

Навчіться заробляти гроші

Гроші — це ресурс, який допомагає якісно жити. «Самодостатні люди мають все для того, щоб навчитись заробляти достатньо грошей, аби задовольнити усі свої потреби та бажання», — зазначає Мирослава.

Навчіться самостійно вирішувати життєві перешкоди

Замість того, щоб одразу радитися з іншими, потрібно зупинитися і самостійно спробувати (хоча б спробувати!) вирішити ту чи іншу проблему. «Це не означає, що самодостатня людина не буде радитись з іншими, проте вона спочатку спробує сама розібратися з проблемами, а якщо не зможе звернеться до інших. Ця спроба є дуже важливою», — акцентує психологиня.

Самодостатність — це не відсутність потреби в інших, це здатність існувати незалежно, водночас цінуючи підтримку навколишніх.

Самодостатність – це постійний процес, що вимагає уваги та зусиль. Розвиваючи вищезгадані якості, ви не лише покращите власне життя, але й станете більш ефективними в роботі та спілкуванні з іншими.

  Марія Приходько, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: Прокрастинація. Як боротися з відкладанням на потім?