Про Budni
Наші продукти
Якщо ви тільки плануєте свою майбутню кар’єру в ІТ, різноманіття напрямів та професій – технічних, творчих, керівних – може заплутати. Уявімо, що ви не хочете писати код, але хотіли б долучитися до цікавого ІТ-стартапу – куди йти? Перше, що спадає на думку – менеджер проєктів, особливо, якщо ви вже маєте необхідні софт-скіли. Акаунт-менеджер, продакт-менеджер, проджект-менеджер – яка між ними різниця і що обрати? Сьогодні розглянемо одну з цих професій.
Чим займається проджект-менеджер?
Проектний менеджмент передбачає планування, організацію та контроль виконання проектів, забезпечуючи досягнення поставлених цілей у визначені терміни та з дотриманням бюджету. Сюди входить підбір команди розробників, аналіз ринку та потреб користувачів, контроль якості та термінів релізу. Але і після запуску проекту робота проджект менеджера не завершується: він/вона аналізує зворотний зв’язок від користувачів, інформує команду про баги та недоліки й розраховує терміни їх виправлення. Загалом можна сказати, що проджект менеджер – це посередник між користувачами, продакт-менеджером та командою розробки.
Хто може стати проджект-менеджером?
Хто завгодно! Але якщо розглянути статистику, побачимо цікаві закономірності. Середній вік українського PM – близько 30 років, що збігається із середнім віком в ІТ загалом. У проджект-менеджменті помітно більше жінок, ніж на інших ІТ-спеціальностях – 36% проти 22% в середньому. Переважно позиції проджектів займають люди, що мають закінчену вищу освіту (77%) або навіть дві (13%).
Основні обов’язки проджект-менеджера
Що ж входить в обов’язки проджект менеджера, чим вони відрізняються, а чим схожі зі сферами відповідальності його/її колег?
Планування проєкту
Визначення цілей, обсягу робіт, ресурсів та строків виконання. Тут проджект тісно співпрацює з продакт-менеджером, який займається розробкою кінцевого продукту.
Управління командою
Координація роботи учасників проекту, розподіл завдань та забезпечення ефективної комунікації. Тут project manager виступає посередником між продактом та командою розробників.
Контроль виконання
Моніторинг прогресу, виявлення та вирішення проблем, забезпечення відповідності результатів встановленим вимогам. Обов’язком проджект-менеджера на цьому етапі є зв’язок не лише між різними частинами команди, а й між командою та цільовою аудиторією.
Управління ризиками
Ідентифікація потенційних ризиків та розробка планів їхньої мінімізації. Тут також необхідна всестороння комунікація та аналіз даних.
Бюджетування
Складання та контроль бюджету проекту, оптимізація витрат. Тут проджект-менеджер співпрацює з продактом, щоб врахувати цілі продукту та ключові вимоги, з техлідом – щоб оцінити технічні рішення та наявні ресурси, та фінансовим відділом (частіше стосується великих компаній, невеликі стартапи можуть його не мати).
Кар’єрні можливості
Проджект-менеджери можуть працювати в різних галузях, таких як IT, будівництво, маркетинг, фінанси та інші, оскільки дуже багато компаній, хоч і не пов’язані з інформаційними технологіями напряму, прагнуть модернізації та оптимізації процесів. Залежно від досвіду та компетенцій, можливий кар’єрний ріст до позицій програмного менеджера, директора з управління проектами або навіть виконавчого директора.
Заробітна плата
Рівень заробітної плати проджект-менеджера залежить від досвіду, галузі та регіону. За даними ринку праці, середня зарплата проджект-менеджера в Україні становить від 25 000 до 50 000 гривень на місяць, проте у великих міжнародних компаніях цей показник може бути вищим.
Необхідні знання та навички
Навички менеджера так чи інакше знадобляться в будь-якій роботі, де потрібно організовувати робочий процес та комунікувати з людьми – адже це базові soft skills без яких уже складно уявити кар’єрне зростання. А якщо додати до них специфічні навички та якості, необхідні проектному менеджеру, отримаємо приблизно такий список:
Для проджект-менеджера важливо мати вищу освіту в галузі управління, бізнес-адміністрування або спеціалізовану освіту в обраній сфері діяльності. Таку можливість надають як провідні виші України (Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київський національний економічний університет, НТУУ «КПІ” ім. Ігоря Сікорського (факультет менеджменту та маркетингу), так і менш відомі, але необхідним чином акредитовані навчальні заклади.
Крім того, існують численні курси та тренінги з управління проектами, які допомагають здобути необхідні знання та сертифікації, такі як PMP (Project Management Professional) або PRINCE2. Також вартий уваги освітній проект Дія.Освіта, де можна безкоштовно опанувати професію «Менеджер проекту».
Вакансії для проджект менеджерів
Читайте ще: Робота журналіста: перспективи, зарплати, поради та актуальні вакансії