Про Budni
Наші продукти
Сергій Сільченко,
партнер юридичної компанії ILFНаразі держава вживає жорстких обмежувальних заходів для запобігання поширенню COVID-19. В Україні запроваджено карантин та інші обмеження як для бізнесу, так і простих громадян відповідно до Закону, Постанови, деяких інших нормативних актів.
Такі обмеження зумовили виникнення цілої низки питань для роботодавців щодо організації праці за умови обмеження транспортного сполучення, збереження здоров’я працівників, підтримки життєдіяльності підприємств. Для багатьох нинішня ситуація взагалі поставила бізнес на межу виживання.
Які ж можливості надає чинне законодавство для того, щоб організувати виробничі процеси та пережити період карантину?
Відпустки без збереження заробітної плати
Ці відпустки набули поширення у тих сферах, де встановлено заборону на приймання відвідувачів, зокрема, у торговельно-розважальних центрах, фітнес-клубах, закладах торговельного та побутового обслуговування тощо.
Донедавна співробітник міг отримати таку відпустку за погодженням з роботодавцем (не більше 15 к.д./рік). Проте з 17 березня термін перебування у цій відпустці можна подовжити на час карантину. Тому, якщо відпустку було надано раніше, необхідно отримати заяву співробітника про подовження відпустки на цей період.
Втім, така відпустка надається виключно за угодою між працівником і роботодавцем. Лише за бажанням роботодавця її надати не можна.
Якщо працівників примушують брати відпустку за власний рахунок, винні особи можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності (відповідно до ч. 1 ст. 41 КУпАП) або, за наявності відповідних підстав, – до кримінальної відповідальності (ч. 1 ст. 172 Кримінального кодексу України).
Спеціальне право на відпустку без збереження зарплати мають матері або інші особи, які здійснюють догляд за дітьми віком до 14-ти років (п. 3-1 ч. 1 ст. 25 ЗУ «Про відпустки»). Роботодавець не має права відмовити матері у наданні такої відпустки. Для інших осіб необхідне документальне підтвердження, що мати працює, а вони фактично доглядають за дитиною. Тобто працівник має подати довідку з місця роботи матері, що підтверджує факт її роботи, а також заяву про надання відпустки з документами, що підтверджують вік дитини та родинні чи соціальні зв’язки, передбачені законом для надання відпустки.
Читайте ще: Команда на екрані. Відеозустріч: як підготуватися та 5 зручних сервісів
Дистанційна робота
Для певної частини бізнесу можливість організувати роботу працівників у домашніх умовах може бути виходом з ситуації, що склалася, особливо за умов скасування регулярної роботи громадського транспорту.
До цього часу законодавство не використовує цей термін. Навіть у цьому Законі йдеться про можливість доручення роботодавцями виконання роботи працівниками вдома. Тому під час запровадження дистанційної роботи потрібно керуватися Конвенцією, а також Положенням.
Втім, потрібно розуміти, що йдеться не про класичну схему використання надомної праці, а швидше про виконання роботи за місцем проживання, використовуючи телекомунікаційні засоби та засоби зв’язку. Щоб не створювати проблем під час встановлення дистанційної роботи, варто дотримуватися такого алгоритму:
Потрібно пам’ятати, що за загальним правилом запровадження зміни істотних умов праці відбувається з дотриманням ч. 3 ст. 32 КЗпП, тобто з попередженням про нові умови за 2 місяці до їх запровадження. Проте за наявності прямої норми Закону, яка дає можливість роботодавцю доручати працівникам виконання роботи вдома, дотримання загальних правил не є обов’язковим. Діє спеціальна норма.
У разі запровадження дистанційної праці потрібно забезпечити належну організацію виробничого процесу, облік робочого часу, постановку завдань, а також контролювати їх виконання. Для цього роботодавці можуть використовувати CRM-системи, які дозволяють у режимі реального часу контролювати завантаження працівників та вести облік відпрацьованого часу.
Працівник і роботодавець мають право домовитися про індивідуальні особливості організації роботи на час карантину та інших обмежувальних заходів. Це може бути неповний робочий час, поєднання дистанційної роботи та праці в офісі, зміни графіку роботи тощо. Такі зміни варто ухвалювати шляхом поєднання заяви працівника та наказу роботодавця або шляхом укладення додаткової угоди до трудового договору, якщо останній укладено у письмовій формі.
Також працівники на час карантину можуть за погодженням з роботодавцем отримувати повністю чи частково щорічні оплачувані відпустки. Про це зазначено у п.п. 1 п. 2 Прикінцевих положень Закону.
Якщо умови праці не дозволяють запровадити дистанційну роботу або працівники не можуть з певних причин так працювати, а залишити їх на робочих місцях не можна, виникає простій.
Простій – це зупинення роботи. Виникає він, зокрема, якщо відсутні технічні/організаційні умови, які потрібні для того, щоб виконувати роботу, невідворотні сили або інші обставини (ст. 34 КЗпП).
Відповідно до ст. 113 КЗпП, працівник має отримувати оплату за простій не менше 2/3 тарифної ставки (посадового окладу). Якщо серед колег підтвердиться наявність COVID-19, то за співробітником може зберігатися й середній заробіток. Потрібно констатувати, що виникла ситуація на виробництві, яка загрожує життю чи здоров’ю працівника або оточуючих, не з його вини.
На час простою співробітника (за згодою) можна перевести на іншу роботу в межах цієї ж організації, або в іншу (місцевість та ж) – але не більше, ніж на 1 місяць.
Простій в умовах карантину може оформлюватися наказом керівника організації, в якому зазначаються причини простою, його тривалість та перелік працівників, які опинилися в такій ситуації.
Читайте ще: З турботою про людей: топ-9 заходів, які збережуть здоров’я співробітників
Законом спрощено порядок надання допомоги по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з поширенням COVID-19.
Раніше можливість отримання такої допомоги передбачалася у разі запровадження карантину, накладеного органами СЕС. Цілком зрозуміло, що нині карантин встановлено КМУ, тому навіть формально громадяни не могли скористатися вказаною можливістю. З 17 березня поточного року така допомога передбачається на час перебування у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під наглядом медиків у зв’язку з проведенням заходів, які спрямовані на те, щоб запобігти виникненню та поширенню COVID-19, локалізувати та ліквідувати спалахи захворювання.
Підстава для надання допомоги – листок непрацездатності, виданий у визначеному порядку лікуючим лікарем (сімейний лікар, якщо особа перебуває на самоізоляції, лікуючий лікар закладу охорони здоров’я, фельдшер у місцевостях, де відсутній лікар).
Читайте більше за тегами: