Про Budni
Наші продукти
Кирило Бобровний,
юрист Golden Share Consulting GroupЗвільнення від сплати ЄСВ
Нещодавно було прийнято Закон України № 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким було внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон про ЄСВ), та який фактично звільнив ФОПів від обов’язку сплачувати ЄСВ на період карантину.
Так, за періоди з 1 березня по 31 травня 2020 року тимчасово звільняються від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску фізичні особи – підприємці, зокрема ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Відповідно до пункту 9-11 Перехідних положень Закону про ЄСВ, протягом періодів з 1 березня по 31 травня 2020 року платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню. Також не застосовуються штрафні санкції за вчинені у періоди з 1 березня по 31 травня 2020 року несвоєчасну та (або) неповну сплату єдиного внеску, а також несвоєчасне подання звітності.
Однак є і ложка дьогтю. Всі ці послаблення стосуються безпосередньо лише фізичної особи-підприємця і не стосуються сплати ЄСВ за найманих працівників.
Читайте ще: «Карантинне» трудове законодавство: 5 важливих аспектів
Що робити ФОПу, в якого є наймані працівники?
Наразі це досить стандартний перелік заходів, які розповсюджуються як на ФОПів, так і інші суб’єкти господарювання. Фізична особа-підприємець може запропонувати працівникам відпустку за свій рахунок, розірвання трудових відносин за угодою сторін, скорочення.
Але тут важливо розуміти, що ФОП може лише пропонувати відпустку за свій рахунок або припинення відносин за угодою сторін, і в жодному разі не погрожувати. До того ж, під час карантину ці питання вже неодноразово обговорювались у суспільстві, ЗМІ, а тому більшість працівників уже мають уявлення про обсяг своїх прав. Щодо скорочення, то в цьому разі необхідно пройти досить довгу процедуру, яка займе не менш ніж два місяці. («Що робити, якщо вас скоротили? Алгоритм від фахівця Державної служби зайнятості та юриста», – прим. ред.). Єдиними винятком є ситуація, коли ФОП закривається, тобто припиняє свою діяльність із відповідним внесенням запису до ЄДР.
Компенсація роботодавцям
Нещодавно статтею 47-1 Закону «Про зайнятість населення» було закріплено державні гарантії середньому і малому бізнесу у вигляді допомоги по частковому безробіттю на період карантину. Зокрема, роботодавець (ФОП), у якого є наймані працівники, має право звернутися за компенсацію частини зарплати внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) діяльності через карантин.
Сума допомоги надається працедавцям із числа суб’єктів малого та середнього підприємництва на строк зупинення (скорочення) діяльності, а також протягом 30 календарних днів після завершення карантину. Допомога по частковому безробіттю в карантинний період надається у разі сплати працедавцем єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Для отримання допомоги працедавець звертається до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та подає наступні документи:
Читайте ще: Карантин. 7 (не)свідомих помилок роботодавців: колонка радника юридичної фірми Інеси Летич
Окремо треба зупинитися на нещодавньому рішенні Кабінету Міністрів України, яким запроваджено додаткові соціальні гарантії для фізичних осіб-підприємців.
Отже, які ж додаткові соціальні гарантії передбачені даним рішенням?
Читайте більше за тегами: