Сприятлива атмосфера у колективі – запорука продуктивної праці та відчуття задоволення від роботи. Для цього менеджери докладають чимало зусиль – на початковому етапі знайомлять нового працівника з усією командою, далі проводять тимбілдинги і прощальні вечірки для тих, хто вирішив змінити роботу. Але не все залежить від корпоративної політики компанії, самому працівнику також потрібно постаратися, щоб налагодити стосунки з колегами. Розповідаємо, що потрібно робити, аби знайти спільну мову з колективом, навіть якщо ви не новачок і вже встигли дещо зіпсувати.

Взаємодопомога

Часто стосунки в колективі можуть складатися не найкращим чином через те, що кожен зайнятий своєю роботою і не цікавиться справами тих, з ким працює пліч-о-пліч. Тож, коли бачите, що колега загруз у робочих справах, просто запитайте: «Чим я можу тобі допомогти?». Ви можете бути корисним не лише у розв’язанні робочих справ, але і в особистих проблемах. Саме взаємодопомога стає ключовим фактором у налагодженні стосунків у колективі.

Уміння слухати

Люди, що вміють слухати, цінні не лише в колективі, але й у дружніх взаєминах. По-перше, під час знайомства з колективом уважно слухайте та запам’ятовуйте імена. Далі, коли колега щось розповідає, не перебивайте, не починайте говорити про себе, а активно слухайте, ставлячи уточнювальні запитання та киваючи. Так ви покажете свою повагу до співрозмовника і колега знатиме, що на вас можна покластися. Окремо додамо: слухайте, запам’ятовуйте, але не передавайте інформації іншим колегам – можете зіпсувати стосунки з усіма відразу.

Пошук схожості

Ми схильні товаришувати з тими, хто схожий на нас самих. Тому під час спілкування з колегами акцентуйте на збігу ваших інтересів, життєвих ситуацій чи навіть району проживання. Так співрозмовник проведе паралель між вами, точно вас запам’ятає та стане більш прихильним.

Визнання неправоти

Якщо ваша помилка стала причиною стусана від керівництва для всієї команди, не вийде промовчати проблему. Визнайте, що були неправі, помилилися і шкодуєте про те, що дісталося на горіхи всім. Якщо під час роботи ви чогось не зрозуміли, краще запитайте у колег та визнайте, що вам не вистачає знань, аніж знову допустите помилку. До того ж коли ви просите колегу пояснити вам щось додатково, він відчуває себе компетентним і потрібним. Тому в майбутньому асоціює це відчуття з вами, а значить точно вас запам’ятає.

Визнання правоти

Кажіть колегам: «Так, ти правий», щоб підкреслити визнання їх роботи. Адже кожному приємно бути поміченим, навіть усередині колективу. Проте визнавати правоту можна і під час робочої суперечки. Наприклад: «Так, ти правий. Але…». Це допоможе не загострити конфлікт та показати, що вам важлива думка колеги.

Похвала

Без сумніву, всі люблять отримувати похвалу. Хваліть колегу за гарно зроблену роботу, за те, що він уперше за тиждень не запізнився в офіс або за печиво, яке він приніс. Лише варто не переступити межу й не здатися підлабузником. А от дозована похвала допоможе заручитися підтримкою колективу.

Про що не можна говорити, щоб не зіпсувати стосунки в колективі?

Є речі, які ви можете використовувати, щоб знайти спільну мову з колективом, а вони зіграють з вами злий жарт. Ось про що краще не говорити з колегами:

  • про керівництво та членів колективу: по-перше, колега може бути гарним другом керівника і він про все дізнається; по-друге, обговорювати будь-кого за спиною неетично, тому про вас може скластися погане враження і об’єктом обговорень надалі можете стати ви самі;
  • критикувати минуле місце роботи – краще бути максимально нейтральним і стосовно роботодавця, і стосовно колишніх колег;
  • про заробітну плату: у більшості компаній існує секрет на розмір зарплатні, тож не варто його порушувати, випитуючи: «А у тебе скільки?». Обговорення фінансових питань здатне зіпсувати як стосунки з окремим колегою, так і з усім колективом, а ще воно викличе незадоволення у керівництва;
  • про професійні плани: не розповідайте колегам, що плануєте змінити роботу або отримати підвищення – це може закінчитися зіпсованими планами;
  • політика, релігія: тут і говорити нічого не треба – ці теми табу для обговорення.

Інколи трапляється і таке, що попри всі ваші спроби, стосунки в колективі складаються не надто гарні. Можливо, це залежить від своєрідної політики компанії. Тут потрібно проаналізувати, що для вас важливо і, можливо, перейти на сайт robota.ua та знайти іншу роботу?

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії