Про Budni
Наші продукти
Ольга Карпенко,
медична психологиня, спеціалістка з когнітивно-поведінкової терапіїАб’юзивні стосунки – такі, в яких один партнер порушує особисті межі іншого, принижує, проявляє жорстокість у спілкуванні та діях з метою подавити волю жертви. Аб’юз – це як фізичне, так і психологічне насилля. Але якщо фізичне насилля розпізнати можна швидко, з психологічним не все так просто. Психологічні маніпуляції бувають настільки витончені, що жертва може багато часу вважати, що їй тільки здається, що щось не так. А тим часом тиран майже непомітно розхитує психіку та ламає життя жертви.
Аб’юзером може бути як чоловік, так і жінка. Різниця лише у способах маніпуляцій. В аб’юзивних стосунках завжди є ситуація нерівності, коли одна людина сильніша чи вища за статусом або має економічну перевагу. Часто з таких стосунків важко вийти, бо жертва стає залежною від тирана. Аб’юзивні стосунки зустрічаються як у сім’ї, так і на роботі.
Аб’юз варто відрізняти від звичайного конфлікту, бо у будь-яких стосунках інколи виникають ситуації, коли люди сваряться. Аб’юз передбачає, що один з учасників конфлікту є набагато сильнішим, і що така комунікація відбувається систематично.
Як розпізнати аб’юз у сім’ї та партнерських стосунках?
Нижче приведено кілька найпоширеніших способів психологічного насилля.
- Бажання покращити партнера: «Тобі буде краще, якщо ти взуватимеш підбори», «Такий колір волосся тобі не пасує», «Я задля твого ж добра пропоную тобі сісти на дієту». Аб’юзер наче, між іншим, прикриваючись турботою, систематично критикує жертву. Таким чином він шукає недоліки у людини (яких об’єктивно може і не бути) та занижує самооцінку. Згодом жертва починає вірити, що дійсно потребує «покращення». Також тиран може більш прямо виражати свою думку: «З таким резюме тебе ніхто не візьме на роботу», «І що я в тобі знайшла, коли заміж виходила?».
- Газлайтинг. Аб’юзер піддає сумніву почуття та бачення ситуації жертви та удає, що та несповна розуму: «Тобі це здається», «Ти якийсь дивний», «Ти істеричка», «Я такого ніколи не казала, тобі це наснилося», «Тобі треба завітати до психіатра, мене турбує твій психічний стан». З часом жертва починає сумніватися у собі та не довіряти своїм очам і вухам. Вона дійсно може повірити, що їй все тільки здається.
- Тотальний контроль та патологічні ревнощі. Тиран примушує жертву звітувати про кожен свій крок. Часто телефонує, пише та питає: «Де ти і з ким?». Просить фотодокази. Забороняє зустрічатися з друзями, кудись без нього їздити. Питає, куди витрачаються кошти. Може заборонити працювати. Зрештою, коло людей, з якими спілкується жертва, звужується до одного агресора.
- Образливі жарти. Аб’юзер часто вдається до неоднозначних жартів, після яких жертва відчуває себе ображеною, але коли вона говорить про це, звучать фрази: «Це просто прикол», «Ти що, жартів не розумієш?», «У тебе просто немає почуття гумору».
- Гра у мовчанку. Аб’юзер вміло маніпулює почуттям провини. Він завжди знайде, на що можна образитися, а потім чекає вибачень жертви. Коли тиран удає ображеного, він навмисно уникає та ігнорує жертву, завдаючи цим їй сильного душевного болю.
- Емоційні гойдалки. Тиран навмисно себе поводить то напрочуд лагідно і люб’язно, то в одну мить перетворюється на лютого монстра і вже покриває жертву лайкою. Така поведінка розхитує емоційний стан і психіку жертви. Вона починає продумувати кожен свій крок, щоб не спровокувати сварку, але це все одно їй не вдається.
Як розпізнати насилля на роботі?
- Порушення кордонів. Постійна затримка на роботі після закінчення робочого дня, робочі дзвінки серед ночі або у вихідні. Недоречні коментарі з приводу зовнішності. Зловживання своїм становищем.
- Постійна критика. Якщо на працівника часто зриваються і кричать, неконструктивно критикують.
- Ігнорування. Пропозиції чи зауваження ігноруються та не беруться до уваги, людина відчуває себе порожнім місцем.
- Злі жарти, наклепи, плітки, грубощі. Працівник починає відчувати себе вигнанцем.
- Затримка оплати, недоплата премій, заборона йти у відпустку, змушування робити те, що не входить в обов’язки працівника.
- Привласнення ідей та заслуг іншого працівника.
Якщо людина знаходиться в аб’юзивних стосунках у сім’ї, потрібно якнайшвидше вирватися з них і розірвати будь-який зв’язок з агресором. Спроби напоумити агресора і донести, що так робити не можна – ні до чого не призведуть.
Якщо психологічне насилля є на роботі – можна спробувати відстояти свої права, перейти на інший проєкт або знайти нову роботу з добрим психологічним кліматом. Але ви повинні зрозуміти, що не мусите терпіти образливе ставлення до себе від будь-кого.
Читайте більше за тегами: