Статистика свідчить, що більше половини тих, хто знаходиться в пошуках роботи, брешуть у резюме і не бачать у цьому нічого страшного, адже вважають, що про маленькі вигадки ніхто не дізнається. Але роботодавці стверджують, що більшість обманів у резюме стають зрозумілими ще під час співбесіди, і це для них вагомий привід відмовити кандидату. Отже, як бути, якщо дуже хочеться прикрасити реальність, щоб підкорити рекрутера?

Посада

Найчастіше пошукачі брешуть про займані посади. Вони приписують собі вищі досягнення та кар’єрний ріст, які не відповідають їх компетенціям. За словами рекрутерів, таку брехню легко можна виявити вже під час співбесіди. Адже кандидат не може дати чіткої відповіді про свої посадові обов’язки, досягнення та не знає, як застосувати названі вміння на практиці.

Зрозуміло, що такий претендент може не розраховувати на позитивне рішення. Можливо, його навіть додадуть до чорного списку компанії. Пошукачі обґрунтовують таке прикрашення дійсності тим, що у них була можливість отримати вищу кваліфікацію, але за збігом обставин вони її втратили, або їм просто не дали себе проявити. Але, перш ніж обманювати роботодавця, декілька раз подумайте чи воно того варте.

Досвід роботи

Друга найпопулярніша за кількістю брехні категорія – це досвід роботи. Тут одні накидають собі декілька зайвих місяців, щоб уникнути запитань про перерву, інші – замовчують місця своєї роботи, щоб вони не завадили їм отримати бажану посаду. Розкусити такого кандидата важче і, можливо, правда випливе, коли він вже отримає посаду. Але у роботодавця можуть виникнути нові питання і, знайшовши відповіді на них, він більше не захоче бачити частиною своєї команди такого співробітника. А пошукачеві знову доведеться прикрашати свій досвід роботи, щоб не здатися літуном.

Сімейний стан та вік

Щоб відповідати вимогам роботодавця, пошукачі часто приписують собі зайвий рік-два або ж навпаки роблять себе молодшими. Також люблять кандидати на посаду говорити неправду про свій сімейний стан. Дехто вважає, що одружені працівники справляють враження серйозніших та стабільніших людей. Інші переконані, що наявність сім’ї, а особливо дітей, можуть завадити їм отримати бажану посаду. Адже роботодавець зробить висновки, що такий співробітник не зможе повністю віддатися роботі. Але таку брехню легко виявити під час прийняття на роботу з пакету документів, які ви надаєте.

У паспортах старого зразку рекрутер знайде і вашу дату народження, і відомість про сімейний стан та наявність дітей. Можливо, ця маленька брехня не стане причиною відмови вам, але репутацію точно зіпсує.

Навички

Часто трапляється так, що пошукач натрапляє на чудову вакансію, яка відповідає його вимогам та кваліфікації, але йому не вистачає декілька необхідних навичок, щоб відповідати їй на всі сто. Тоді бажання приписати потрібні вміння виникає саме собою. Рекрутеру буде важче перевірити, що ви вмієте і навряд чи він буде виділяти час для тестування кандидатів за кожною навичкою.

Часто трапляється так, що вигадані вміння так і не знадобляться в роботі та ніхто ніколи не здогадається про маленький обман. Але переважно вимоги у вакансії вказані не просто так. І якщо компанія працює з іноземними партерами та вимагає відмінні знання англійської мови, то ваші реальні «London is the capital of Great Britan» дуже швидко стануть явними. Можливо, такі кандидати з легкістю влаштуються на роботу, але навряд чи їм вдасться пройти випробувальний термін.

Роботодавці перш за все люблять відкритих людей, які не приховують важливих деталей свого професійного життя. Тому якщо ви наважитеся пояснити прогалини у досвіді чи інші чорні плями вашого резюме, то це лише підвищить рівень довіри до вас. І навіть якщо вам не вдасться отримати бажану посаду, роботодавець залишиться гарної думки про такого кандидата і, можливо, згодом ви отримаєте ще кращу пропозицію.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!