Про Budni
Наші продукти
Ірина Фаріді,
практичний психологЛюдська природа потребує схвалення. Ми так влаштовані, що хочемо подобатися. Нам подобаються компліменти, похвала, позитивні відгуки. Однак, якщо виникає бажання подобатися всім – це вже про нездорову поведінку. Таке бажання тільки шкодить. Це шлях в нікуди. Якщо ви намагаєтеся сподобатися всім, то люди будуть цим користуватися: допоможи, підкажи, вислухай, зроби. Ось тут зупиніться. Невже це те, що ви хочете від життя – підлаштовуватися до бажання інших і догоджати їхнім потребам.
Типова поведінка людей, які потребують симпатії навколишніх
Люди, які потребують симпатії навколишніх відрізняються дещо типовою поведінкою і їх одразу помітно. Зазвичай вони терплячі, неконфліктні, приємні у спілкуванні, досить товариські, однак, дещо сором’язливі. Не є лідерами в компанії, безініціативні, хоча легко пропонують допомогу. Зовні це добродушний, врівноважений співрозмовник, який в душі може відчувати постійний стрес через бажання догоджати іншим. Прагнучи бути ідеальним в очах навколишніх, така людина стає заручником всіх своїх дій. Через страх отримати негативну оцінку своєї персони, людина несе на собі тягар чужих проблем разом з власними.
Ознаки того, що людина намагається бути доброю для інших
Придивіться до себе. Чи буває, що ви поводитеся приблизно так:
Людина, яка постійно потребує схвалення, все вибудовує у своєму житті, зважаючи на думку інших про себе. Вона робить не те, що хоче, а те, що чекають від неї. Свої потреби ігноруються. Поступово втрачаючи власну ідентичність, людина доходить до нервового виснаження через постійну напругу й емоційне вигорання.
Як і багато інших психологічних проблем, коріння цієї потреби закладене ще в дитинстві. З народженням дитини батьки в більшості випадків забезпечують дві базові потреби з трьох. Це потреба в їжі й воді та потреба в теплі й чистоті. Однак, третя потреба – в безумовній материнській любові та прийнятті, не завжди забезпечується. Тому змалечку, щоб доотримати цю нестачу, дитина ліпить з себе образ, бажаний для батьків. Вчиться отримувати те, що хоче, відповідаючи очікуванням інших. Наприклад, вирішує бути покладливою і тихою.
Коли ми виростаємо, нічого в цій схемі не змінюється. Тільки тепер ми чекаємо визнання від колег, уваги від партнера, намагаємося справити позитивне враження на навколишніх. Мета залишається тією ж – отримати схвалення, прийняття, визнання. Сформована в дитинстві модель поведінки стає постійним способом комунікації.
Однією з причин виникнення бажання подобатися всім – невміння оцінити себе самостійно, побачити свої плюси та мінуси.
Таке бажання властиве також перфекціоністам. Їхня мета – викликати захоплення та визнання, що в результаті призводить до розчарування, коли діло доходить до зіткнення очікувань з реальністю.
Якщо ви помічаєте в собі бажання догоджати іншим, дайте відповідь на запитання:
Запишіть відповіді на аркуші паперу. Уважно проаналізуйте та оцініть, де ви в стосунках з іншими, і чи варто спілкуватися з людьми, які ігнорують ваші інтереси, ставлячи на перший план тільки свої.
Дозвольте собі бути таким, який ви є. Дозвольте собі помилятися й бути неідеальною людиною.
Читайте більше за тегами: