Про Budni
Наші продукти
Всім відомо, що гроші – загальний еквівалент вартості, вони правлять світом. Добряча частина людства має до них особливе ставлення: патологічне бажання володіти та примножувати, не пропустити повз бодай невелику суму. Зазвичай, такі люди воліють мати зиск у всіх сферах життя. Ми маємо серед своїх знайомих людей, які постійно говорять про гроші та фінансові труднощі, виявляють підвищену цікавість, скільки заробляють інші. Підтримують стосунки з лише «потрібними» особистостями, аби у слушну мить мати зиск з відносин. Таких людей у суспільстві називають «меркантильними». Тож ми на разі будемо розбиратися саме з меркантильністю – вимірюванням ставлення до людства зі споживацької точки зору. Будемо дізнаватись, як розпізнати меркантильну людину, та чи є така якість насправді негативною.
Тренд із Заходу
Сучасна енциклопедія визначає меркантильність (від французької та італійської mercantile – торговельний, корисливий) як прагнення людини (може бути неусвідомлене), отримувати зиск з будь-якої життєвої ситуації. Це проявляється у матеріальному ставленні до всього, навіть до духовних цінностей.
Таке поняття прийшло до нас із Заходу. У капіталістичному суспільстві меркантилізм традиційне явище, там така поведінка характеризує людину як практичну та економну, що знає ціну грошам та власному капіталу. Така позитивна характеристика дійсна і для нашого суспільства. Але коли меркантилізація входить в особисте: дружбу, взаємодопомогу, кохання, родинні відносини, вона стає тотальною та нездоровою. Стосунки між людьми, навіть близькими, можуть зіпсуватись остаточно.
Особливі прикмети
Патологічно меркантильна людина могла б легко бути коучем з тем на кшталт «Як нажитися на чому завгодно» або «Як маскувати шкурність під ощадливість». Щоб зрозуміти, що рівень перевищений, ми зібрали кілька прикмет меркантильної людини, яка переходить розумні кордони:
Так, надмірну меркантильність навряд чи можна назвати стовідсотковою позитивною якістю, але, якщо пильніше придивитись до характеру меркантила, можна побачити риси здорового прагматизму – практичність, результативність, рішучість. У таких людей дійсно є чому повчитись, взявши ці якості за приклад та мотивацію:
У сучасному суспільстві чомусь вважають більш меркантильними жінок. Вчені довели, що в них генетично закладена програма виживання: для народження дітей потрібні умови та надійний партнер (не плутати інстинкт продовження роду з хантерками за великими грошима). Тут все просто: щоб забезпечити ті самі умови, партнер має бути платоспроможним – вміти заробляти і без жалю віддавати зароблене для створення належного життя.
Тут ми не зовсім згодні, адже як показує практика, є й чоловіки, які небайдужі до матеріального: мають обов’язково дізнатися у чарівної дівчини про місце роботи, її дохід, фінансовий стан батьків, наявність власного житла та тому подібне, а потім вирішувати, бути цим відносинам чи ні. Як бачимо, меркантильність властива не лише жінкам: цим грішать усі. Часто навіть у найпростіших стосунках між чоловіками та жінками виявляються нюанси меркантилізму:
Андрій, 36 років: «З колегою Олею, привабливою жінкою, маю винятково дружні стосунки. Періодично відгукуюсь на її прохання звозити на дачу, у село за містом. Витрачаю власні гроші на паливо, але Олі не наважуюсь сказати, аби відшкодувала витрати на дорогу, вона ж сприймає все як належне. Так, одного разу вона дала мені мішок городини, велике їй за це спасибі. Але ж буряком та морквою паливний бак не заправиш. Планую почати відмовляти, бо не маю наміру таким чином витрачати власний час та гроші, хоча й не дуже хочеться псувати стосунки».
Ірина, 32 роки: «Маємо з подругами традицію вибиратись щосуботи у кафе, повечеряти, поспілкуватися. Помітили таку тенденцію: чоловіки, які намагаються з нами познайомитись, придивляються до нас протягом вечора. А підходять знайомитись, коли бачать, що ми розрахувалися з офіціантом за вечерю. Може, не у всіх так, і ці олдскульні екземпляри трапляються нам, винятково «щасливим», але така меркантильність просто вбиває. На відмову можна ще почути про власну зарозумілість та закомплексованість».
Так, меркантильність приємною не назвеш, але все ж таки вона не є головним злом Всесвіту. Використана з розумом у професійній діяльності, вона приводить до успіху та прибутків. Бізнесменам та менеджерам з продажу просто необхідно володіти такою рисою. А от в особистій сфері… У дружбі та коханні меркантильність – небажаний гість. Якщо буде її занадто, то щирість і співчуття, скоріш за все, пройдуть повз. Правда, для людини, безмежно та навічно закоханої у гроші, це не надто велика проблема. Але, вважаємо, якщо вміти відчувати ту саму тонку грань, яка відрізняє здоровий прагматизм від патологічної меркантильності, – можна успішно працювати на створення добробуту та заможності.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!
Читайте більше за тегами: