Серед вимог до кандидата у вакансіях часто зустрічається креативне мислення, і стосується це не лише творчих професій. У кризові часи, коли щохвилини все може кардинально змінитися, роботодавці хочуть бачити від співробітників свіжі рішення та незвичні погляди на звичні речі. Тож креативне мислення належить до затребуваних навичок нової епохи і його потрібно розвивати, якщо хочете не боятися високої конкуренції на ринку праці.

Чому креативне мислення таке важливе?

Креативне мислення – це не про творчість дизайнера, письменника чи музиканта. Це вміння помічати незвичне у звичних речах, шукати нові рішення та з’єднувати, на перший погляд, абсолютно непоєднувані речі.

Вміння мислити креативно ще раніше називали однією з найголовніших навичок майбутнього, а з приходом локдауну та кризи – така навичка стала незамінною у прийнятті будь-яких рішень.

Якщо працівник вміє відійти від шаблонів і загальноприйнятих правил та знайти нове рішення – його цінність миттєво виростає. Разом з тим компанії, які дозволяють креативити та не обмежують своїх співробітників правилами чи заборонами, цінуються не менше.

Зараз про креативне мислення говорять ледь не на кожному кроці: одні стверджують, що креативність потрібно починати тренувати ще у школі (а то й раніше), інші пропонують сотні тренінгів, які допоможуть вам вдосконалити цю важливу навичку, яка, за словами, деяких дослідників, врятувала світ. Хай там як, але в сучасному нестабільному світі думати нестандартно дійсно корисно.

Як розвивати креативне мислення?

Вважається, що креативне мислення присутнє у кожної людини, але не у всіх розвинене належним чином. Його найкраще починати тренувати ще у дитинстві. Але для тих, хто вже дорослий і пропустив важливі етапи дитячої креативності, теж є вихід.

Асоціації

Асоціації допомагають активізувати мислення та спонукають вигадувати. Щоб розвинути креативне мислення за допомогою асоціацій роззирніться навколо і вигадайте незвичні застосування звичного предмету. Наприклад, поліетиленовий пакетик може слугувати як бахіли чи шапочка для душу, а крупи стануть чудовою іграшкою для розвитку дрібної моторики у дитини тощо. Також намагайтеся за допомогою асоціацій пов’язати два різних предмети. З часом ваш мозок почне працювати активніше і буде створювати незвичні асоціації та ідеї все швидше і краще.

Інша рука

Дуже ефективною вправою, яка на повну активізує ваш мозок, психологи вважають правило іншої руки. Тобто, якщо ви інколи будете виконувати звичні побутові справи лівою рукою (шульги – правою рукою), то це допоможе вам розвинути творчі здібності. Корисно буде також застосувати відразу дві руки. Наприклад, почніть на двох листках малювати однакову картину двома руками. З часом не забувайте ускладнювати собі завдання.

Креативні нотатки

Свій звичний список справ чи покупок запишіть не за допомогою символів та літер, а вигадайте оригінальні позначки. Також можна вирізати картинки чи сторінки з журналів та створювати у нотатнику креативні колажі – не обмежуйте себе у творчості. Намагайтеся записувати весь свій креатив, який спадає на думку під час пробіжки, походу в супермаркет чи перегляду серіалу.

Внесіть зміни у звичний стан речей

Якщо ви завжди повертаєтеся з роботи одним маршрутом – змініть його, а дорогою намагайтеся запам’ятати якнайбільше деталей або дивіться на одну річ з різних поглядів, вигадуйте їй все нові і нові застосування, читайте вивіски на магазинах з кінця до початку тощо. Удома перекладіть речі у нове місце та змініть свій алгоритм дій.

Позитив

Значну роль у розвитку вашого креативного мислення психологи відводять позитивному настрою. Вони вважають, що людина, яка вважає себе невдахою, приреченою на провал, ніколи не зможе стати генератором нових ідей. Відкиньте усі страхи та згадайте про власні успіхи, але не забувайте, що для досягнення цілей одного лиш позитиву мало.

Пандемія змінила підходи до всіх звичних речей. Тому, якщо ви хочете відповідати вимогам нової епохи, розвивайте креативне мислення. Тоді ви зможете встояти перед новими змінами та запропонувати цьому світу потрібні рішення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії