Про Budni
Наші продукти
Валерія Крамар,
Recruitment Team Lead HR-компанії UniSkill– Що таке HR?
– Це про людей.
– А що саме «про людей»?
– Ну, не знаю… Про пошук, про те, щоб усім було добре в компанії, організувати корпоратив, прикрасити ялинку до Нового року…
Приблизно такий асоціативний ряд досі виникає в багатьох людей при згадці HR. Звісно, в тих, хто не працює в цій сфері.
Давайте заглибимося в суть Human Resources, розглянемо ролі та ключові завдання професії. Це стане в пригоді початківцям, щоб вибрати та свідомо побудувати кар’єру в HR.
Розділимо тему на два напрямки:
HR-спеціаліст може розвиватися вертикально або горизонтально.
Вертикальний розвиток більш звичний та зрозумілий. Приклад вертикального розвитку: Рекрутер – Team Lead – Керівник відділу рекрутингу.
На цьому шляху ріст полягає в розвитку основних навичок менеджера – планування, організація, координація, мотивація та контроль персоналу. Також цей вектор передбачає розвиток стратегічного мислення та лідерських компетенцій.
На жаль чи на щастя, ми не народжуємося управлінцями. Ба більше, не всім це цікаво. Вертикальний ріст – загальноприйнята практика в компаніях. Але на противагу йому існує й горизонтальний розвиток. Він передбачає поглиблення експертизи та підвищення кваліфікації в своїй поточній ролі. Для рекрутера, наприклад, це може відображатися в складності вакансій, які він закриває. Тобто можна почати з пошуку продавців-консультантів або офіс-адміністраторів, а згодом перейти до більш складних позицій, наприклад – вакансій у новій галузі чи вузькоспеціалізованх/керівних позицій.
Не кожному рекрутеру потрібно стати керівником, і навпаки, не кожному потрібно вміти закривати вакансії топ-рівня.
Іноді ми працюємо на одній позиції багато років поспіль і, як може здатись на перший погляд, не розвиваємось. Але це зовсім не так. Немає нічого поганого в тому, щоб залишатись на одній позиції протягом тривалого часу. Якщо вам подобається те, чим ви займаєтеся, та ви відчуваєте розвиток своєї експертизи – це чудово.
Який шлях обрати – вибір кожного. Головне – відчувати, що приносить вам задоволення саме зараз. Та обирати свій шлях, а не нав’язаний оточенням та загальноприйнятий у суспільстві.
Читайте ще: Успішні сторінки: топ-11 книг про розвиток кар’єри
Перш ніж виокремлювати ролі HR, пропоную звернути увагу на життєвий цикл співробітника.
У виробничих компаніях всі процеси зазвичай будуються навколо циклу виробництва продукту, в продажах – ланцюга доданої вартості. HR же тримає в фокусі життєвий цикл співробітника.
Це коло відображає основні етапи, які проходить співробітник у компанії, – залучення, рекрутинг, адаптація, розвиток, утримання, звільнення. На кожному з цих етапів співробітник зустрічається з HR-ом. Роль HR та функції, які він виконує, відрізняються в залежності від структури, глобальності та розміру компанії.
У малому бізнесі всі функції HR виконує одна людина – HR Generalist. Для такого спеціаліста важливо мати експертизу в кожному секторі.
Разом із зростанням компанії трансформуєтся й HR-функція. В структурі виокремлюються різні ролі.
До Talent acquisition функції зазвичай також відносять рекрутинг.
Talent acquisition не тільки відповідає за пошук співробітників та проведення співбесід. Ця людина також аналізує ринок праці, проводить огляд заробітних плат, розробляє стратегію пошуку співробітників, планує, які вакансії будуть необхідні в майбутньому та які ресурси потрібні для реалізації плану.
Часто Talent acquisition тісно співпрацює з відділом маркетингу та займається розвитком бренду роботодавця. Це також залежить від структури організації та її ресурсів.
Talent acquisition – одна із найбільш розповсюджених позицій в HR. На сайті robota.ua за цим запитом можна знайти 639 вакансій та 923 резюме (за даними robota.ua на початок лютого по всій Україні за останній місяць).
Якщо ви прийшли в HR із бажанням спілкуватися з людьми – це позиція саме для вас. Особливо якщо ви маєте освіту в сфері психології або коучингу. Основне завдання People partner – створення та підтримка здорової атмосфери в команді.
People partner проводить адаптацію нових співробітників, допомагає їм стати частиною команди, налагодити контакт. Крім того, він аналізує атмосферу в компанії, запобігає конфліктам або допомагає їх врегулювати.
People partner іноді називають Happiness manager. І знову-таки, вплив на назву позиції має структура організації.
Варто зазначити, що, на відміну від розповсюдженого Talent acquisition, за запитом «HR People partner» сайт robota.ua пропонує 24 вакансії та 27 резюме (за даними на початок лютого по всій Україні за останній місяць).
Розвиток талантів – одне з ключових завдань HR-департаменту. Тому в структурі зазвичай виділяють Talent development або Learning & Development. Обидві функції відповідають за розвиток співробітників.
Learning & Development сфокусований саме на навчанні. Тобто займається складанням навчальних програм, плануванням методичних матеріалів, проведенням тренінгів.
Talent development орієнтується на загальний розвиток співробітників, побудову кар’єрних шляхів для кожної ролі, індивідуальний план розвитку, менторинг, ротації та оцінки.
Резюме таких спеціалістів на сайті robota.ua роботи досить багато – 196, а вакансій – 66 (за даними robota.ua на початок лютого по всій Україні за останній місяць).
Читайте ще: Емоційний інтелект HR-менеджера: як його розвивати
Total Rewards – сфера, суміжна з Payroll та Compensation & Benefits.
Payroll – відповідають за нарахування заробітних плат, формування бюджету заробітних плат.
Compensation & Benefits формує та реалізує стратегію щодо додаткових бенефітів, які передбачені для широкої групи співробітників компанії, наприклад, медичне страхування, абонемент у фітнес-зал, страхування життя та інші.
Total Rewards формує загальну стратегію щодо бенефітів, компенсацій, привілеїв та бонусів.
Якщо звернутися з відповідним запитом до сайту robota.ua, ми знайдемо 63 вакансії та 164 резюме (за даними на початок лютого по всій Україні за останній місяць).
Ця назва вже давно знайома людям – інспектор відділу кадрів. Позиція, яка передбачає тісний контакт із відділом бухгалтерії та юриспруденції. Співробітник відповідає за документальне супроводження руху персоналу в компанії.
Personnel administration займаються прийомом та звільненням співробітників, веденням звітності, формуванням та зберіганням особових справ, вирішенням кадрових питань.
Сайт robota.ua пропонує нам 1027 резюме кандидатів та 222 вакансії для таких спеціалістів (за даними на початок лютого по всій Україні за останній місяць).
У залежності від розміру та глобальності компанії, ролі HR можуть змінюватись і доповнюватись. Наприклад, у компанії може бути окремий спеціаліст для кожної функції HR, а може бути HR Generalist, який виконує завдання з підбору, адаптації, мотивації, утримання та звільнення співробітників.
Крім того, в міжнародній практиці існують інші ролі HR, наприклад:
Такі ролі HR зазвичай зустрічаються в міжнародних компаніях. Вони не дуже поширені в Україні, та знати і розуміти їх варто. Особливо якщо ви збираєтеся будувати кар’єру в міжнародному бізнесі.
HR – це не тільки «про людей». Діяльність HR спрямована на залучення, розвиток та утримання найкращих спеціалістів для досягнення бізнес-цілей компанії. Це Support функція бізнесу, яка допомагає реалізувати бізнес-стратегію компанії завдяки формуванню та розвитку команди.
HR-професія багатогранна та має різні функції. Ви обов’язково знайдете ту роль, у якій саме вам буде цікаво розвиватися та зростати. Головне – приділити час знайомству зі сферою та спланувати свій розвиток в залежності від своїх бажань та сильних сторін.
Читайте більше за тегами: