Про Budni
Наші продукти
Олеся Мальована, експертка Українського фонду стартапів, співзасновниця організації підтримки вітчизняного підприємництва Ukrainian hub, керівниця регіонального підрозділу найбільшої глобальної спільноти підприємців та інноваторів Startup Grind про те, як в Україні жінки ведуть бізнес, гендерний дисбаланс та нерозкритий потенціал.
Знання та освіта відіграють вирішальну роль у добробуті кожного суспільства. Тому сьогодні я поставила перед собою ціль – донести до української аудиторії питання викликів, проблем та переваг гендерної рівності у бізнесі.
Саме прояснення ситуації та інформування людей на предмет реалій українського підприємництва не лише заохочує майбутні покоління навчатися та розвивати в собі демократичні цінності, але й визнає заслуги кожної успішної жінки. Що більше, спонукає до дій представницю жіночої статті та посилює віру у власні сили.
Про що мріють жінки? Ні, давайте так: про що я як жінка, яка розвиває власний бізнес, мрію? Чого саме я прагну та хочу? Безумовно, підтримки зі сторони оточення, впевненості у власних силах, можливості самореалізації. Це є трійка моїх власних пріоритетів.
А ще – віднайти та утримувати внутрішній баланс між власними професійними амбіціями, особистим життям та саморозвитком. Якщо баланс знайти складно – не винуватити себе, не знецінювати власні досягнення, а йти далі. У мене є прагнення до здійснення власних мрій самостійно, тобто мати вибір та свободу дій.
Завдяки природі характеру в жінках закладені ті якості, що не притаманні чоловікам, але допомагають бізнесу успішно та всебічно розвиватися. Жінка – багатозадачна, організована, відчуває момент, коли потрібно залучити нових партнерів, прихильниця колаборацій. Жінка працює не за принципом, а за схемою партнерства.
Погодьтеся, було б краще не ігнорувати всі вищезгадані якості, а використати їх для власного розвитку, а також на користь зростання економіки держави.
Гендерний баланс чи дисбаланс?
Жінки в Україні більш освічені, ніж чоловіки. Проте така перевага грає не на користь гендерному балансові. Що більше, вона губиться серед статистичних данних, адже 17% жінок, за даними опитування Info Sapiens, менше працевлаштовані.
Заробітні плати жінок на 24% менші, ніж чоловічі. Це призводить до того, що серед жінок до 64 років 31% економить на їжі та/або одязі, тоді як серед чоловіків такий показник сягає лише 25%.
Тенденція росту відкриття власної справи також не радує. За даними YouControl, у 2016 році українські жінки серед власників бізнесу складали лише 28,3%. Минулого, 2019 року, Info Sapiens наводить приблизно ті самі цифри – 28%.
Бізнесів, які заснували або керуються жінками, в Україні нараховується 26%. Про це йдеться у статистиці видання delo.ua (ekonomika+) та інформаційно-аналітичної платформи YouControl. Подібний показник відстежується в інших країнах світу, серед них – США та країни Євросоюзу. Такі доволі маленькі цифри пояснюються стереотипністю мислення, неготовністю жінки конкурувати з чоловіками та реаліями ринку. Останнє стосується ситуацій, що відбуваються саме в українському бізнес-сегменті, де панує страх та відсутня підтримка оточення.
До речі, жіноче підприємництво – це не просто про гендерний баланс, це в першу чергу про покращення економічних показників країни. Зокрема, дослідження Boston Consulting Group за минулий рік свідчать: жінки-засновниці стартапів демонструють більшу прибутковість на $1 інвестицій.
А якби жінки та чоловіки брали участь у підприємницькій діяльності на рівні, глобальний показник ВВП мав би усі шанси вирости приблизно на 3- 6%.
Для розкриття сил та потенціалу потрібно діяти полісекторально, враховуючи венчурні капітали, некомерційні організації та корпорації. Саме такі зусилля здатні вирішити критичну проблему: налагодження підтримки та каналів комунікації з жінками-підприємцями.
Рішення надати українському жіночому сегменту доступ до сучасних знань та ресурсів для отримання та засвоєння ділових навичок, впровадження новітніх цифрових та бізнес-технологій виправдало б себе стовідсотково. Оскільки разом із персональною підтримкою та наставництвом можна дати поштовх до розвитку економіки всієї країни.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!
Читайте більше за тегами: