Про Budni
Наші продукти
«Ранні пташки росу п’ють, а пізні – слізки ллють» – говорить українське прислів’я. Та якщо ви, як і ми, вже не раз намагалися привчити себе вставати раніше, щоб бути як ці суперпродуктивні, життєрадісні люди, а слізки все одно ллються – хутчіш беріть собі каву і читайте наші поради!
Генеральний директор Apple Тім Кук прокидається о 3:45 ранку (справедливо сказати – посеред ночі), редакторка Vogue Ганна Вінтур вибирається з ліжка, щоб пограти в теніс, о 5:45 ранку, Річард Бренсон – американський бізнесмен та мільйонер, підіймається о тій же годині, і, нарешті, генеральний директор Starbucks Говард Шульц – о 4:30.
«Щоб прокидатися о 5:45 заради тенісу, треба по-справжньому любити теніс», – скажете ви. Бо більшості з нас у цей час хочеться лише вбити того, хто став між нами та ліжечком.
Насправді, згідно з дослідженнями, найкращий час щоб прокинутись запрограмований у ваших генах. Там поліпептидами по рибонуклеїновій кислоті написано, у якій частині дня ви більш продуктивні, маєте кращий апетит (в тому числі сексуальний) та швидший обмін речовин.
Протягом життя ваші патерни сну можуть змінюватися: наприклад, діти зазвичай прокидаються дуже рано, а от у підлітковому віці це дається людям набагато складніше (пік пізнього пробудження припадає на 19 років, тож не сваріть свого підлітка). А от більшість дорослих змушені вписуватися у робочий графік з 9 до 5, коли працюють університети, банки та супермаркети. І всім байдуже, який ви «птах». Хочеш не хочеш, а вчитися треба. Ех.
Гарна новина в тому, що гени більшості людей доволі гнучкі у плані адаптації до ритму життя, тож можна прикинутися компромісним «голубом». Так-так, це третя пташка у компанії жайворонка та сови, що символізує людей, яким байдуже, прокидатися о 6-тій чи о 10-тій. На справді, голубами є більшість людей. Тож, на відміну від пернатих, ми можемо навчитися вставати разом із сонечком.
Навіщо це робити?
1. Спіймайте хробачка
По-перше, говорячи приказками народів світу – рання пташка має хробачка. Ранок має золото в роті. Ранок вечора мудріший. Хто рано встав – той ся в ліпші штани вбрав. Відчуваєте, до чого я веду? Ні?
Найперше, що вам потрібно знати, щоб змінити свою звичку вставати на десятий дзвінок будильника – навіщо ви це робите.
Аргумент про директора Apple не спрацює. Ви не будете достатньо вмотивовані витягувати себе з ліжка о 5 через якогось там CEO Apple (хіба що ви його фан). Не ранній підйом робить людину успішною, а бачення конкретної досяжної мети, заради якої хочеться прокидатися з ранку. І коли ви усвідомите цю мету, вам знадобиться більше часу у добі. От тут в нагоді і стануть додаткові 2-3 ранкові години у тиші, спокої.
Насправді це неймовірне відчуття, особливо влітку: ніжне ранкове сонце, трохи прохолодне повітря, і свобода робити що заманеться перед роботою або навчанням. Можна не кваплячись зробити розтяжку, зготувати собі та рідним сніданок, спланувати день, помріяти або помедитувати. Врешті, ранні підйоми на користь не тільки тим, хто знаходиться на шляху до певної мети.
Люди, які шукають себе або просто насолоджуються теперішнім станом речей, можуть зробити життя більш усвідомленим, радісним та наповненим сенсом за допомогою простої практики, яку радить Далай-лама: «Щодня, як ви прокидаєтеся, скажіть про себе наступне: сьогодні мені пощастило прокинутися, я живий, у мене є дарунок людського життя, і я не буду його марнувати. Я збираюся використовувати всі свої енергії, щоб розвивати себе, розкривати своє серце іншим, досягти просвітлення на благо всіх істот, я маю добрі думки щодо інших, я не збираюся гніватися або думати про інших, я збираюся принести користь іншим, наскільки це в моїх силах».
2. Почувайте себе краще за інших
«Та ну, це якось негарно», – подумаєте ви. Але людські істоти, тобто ми, так зроблені: щодня порівнюємо себе з іншими. Це наш спосіб вижити. Тож пропонуємо подивитися правді у вічі: ми усі прагнемо бути кращими за інших.
Для цього потрібно заслужити свою власну довіру до себе. Ви маєте бути певні, що можете розраховувати на себе. А будівництво навичок та самовиховання вам у цьому дуже допоможуть. До того ж, коли всі сплять, а ви вже займаєтеся справами, саме час переможно (або зловтішно) похіхікати у ранкове небо, як лиходії з блокбастерів.
3. Висипайтеся
Усі ми надто добре знаємо, як це – безмежне ранкове роздратування, важка голова або навіть легка нудота від недосипу, довгий, важкий робочий день, а ввечері, коли нарешті час лягти спати, – абсолютна бадьорість до другої ночі. А на ранок знову те саме.
Що ж, щоб перевчитися, вам потрібно буде пару днів вставати о сьомій та лягати об одинадцятій. Але результат буде того вартий: при підйомі о 5-6 ранку ви автоматично відключатиметеся о 22-23, і ловитимете найкращі для сну години – з 23 до 1 ночі, коли в людському організмі виробляється гормон, що сприяє засинанню та розслабленню організму – мелатонін. Тож на ранок будете свіжіші та радісніші, ніж найхрумкіший огірочок.
4. Відпочивайте
Чи є у вас діти? Ми впевнені, що ви любите своїх дітей більше за все на світі. Але, скажімо, медитація в тиші не є однією з улюблених дитячих ігор. Разом з дітьми прокидається безлад, гамір, хаос, деструкція. Тож трошки ранкового спокою вам точно не завадить, правда ж? Скажімо, 20 хвилин тиші з чаєм та сонячним промінням, діти не запрошені. Можливо, саме це врятує ваш здоровий ґлузд від знищення дитячим криком.
5. Змінюйте життя
Можливо, ви хочете змінити кар’єру? Давно думали про те, щоб сходити на вокал, або вивчити італійську? Чому б не розпочати саме зараз? До вашого відома: «Колись потім» насправді українською перекладається як «Ніколи». Чому б не влаштувати у своєму житті трошки вражень та задоволення? Адже ніхто, крім вас, не буди проживати ваше прекрасне, унікальне життя.
Тож чому б не вкрасти у світу трошки додаткового часу?
Інші статті по темі:
Почути себе: як і чому медитацію варто зробити своєю щоденною звичкою
Байдикуй так, наче ніхто не дивиться: чому лінощі – це корисно?
Ловці часу: 10 корисних додатків для ефективного тайм-менеджменту
Читайте більше за тегами: